• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Drakula Antalya’da görüldü

-drakula-antalyada-goruldu

Antalya Muratpaşa’da ‘Drakula’ lakaplı Turunçgil Uzun Antenli Böceğinin görüldüğü bazı turunç ağaçları kepçelerle kökünden söküldü
26 Aralık 2019 Perşembe 17:41

 Drakula Antalya’da görüldü

 

Antalya Muratpaşa’da ‘Drakula’ lakaplı Turunçgil Uzun Antenli Böceğinin görüldüğü bazı turunç ağaçları kepçelerle kökünden söküldü

 

HABER: Şükrü AĞIRMANVatandaşın ilginç iddiası

Anavatanı Çin olan ‘Drakula’ lakaplı turunç ağaçlarını kurutan Turunçgil Uzun Antenli Böceği (Anoplophora chinensis, A malasiaca) Antalya’da da görüldü. Muratpaşa ilçesinde Burhanettin Onat Caddesindeki bazı ağaçlar bu nedenle kökünden söküldü. Çevre sakinleri ise kaldırım üzerindeki ağaçların bölgedeki bir kısım kişilerce dibine asit dökülerek kurutulduğunu, böylece yol üzerinden işletmelerin daha görülebilir olmasını sağladığını ileri sürdü.

 

Karantina tedbiri alındı

Dalları kurutarak ağaçların ve dalların ölümüne neden olan bu böcek, iki döl yumurta verirken her bir dölde yaklaşık 50 yumurta veriyor.Böcek tespit edildiği yerde karantina tedbirleri uygulanıp, bulaşık ağaçlar kesilerek imha ediliyor. Bulaşık alanların sınırları belirlenip bu alanların etrafında 2 km yarı çapında tampon bölge oluşturuluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Doktor Çiğdem Hacıoğlu ise iddiaları yalanlayarak sorularımız üzerine şöyle konuştu:

 

Art niyetli bir şey yok

“Bu ağaçlarda uzun antenli böceği görüldü. Bu böceklerin görüldüğü yerde ağacı kökünden sökmek zorunda kalıyoruz. Kırmızı palmiye böceği gibi tehlikeli bir tür. Bütün alanı ilaçlayacağız. Ertesi gün yerine turunçgil dikeceğiz. Bunları yapmazsak çoksa çevreye de bulaşır. Böyle yapmaya mecburduk. Tarım İl Müdürlüğü de bu böcekle ilgili konuları sıkı takip ediyor. Düden tarafında da daha önce benzer bir konu yaşanmıştı. Bulaşık ağaçlar tespit edilmişti. Burada art niyetli bir şey yok” dedi.

 

 

Görüldüğünde bildirilmeli

Ani Meşe Ölümü ve Çam Çıralı Kanser Hastalığı ile Turunçgil Uzun Antenli Böceği ve Kestane Gal Arısı Mücadelesi Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre mücadele edilir. Tespit edildiği yerde karantina tedbirleri uygulanır.  Bulaşık ağaçlar kesilerek imha edilir. Bulaşık alanların sınırları belirlenir. Bulaşık alanların etrafında 2 km yarı çapında tampon bölge oluşturulur. Bu böcekler 10-15 mm çapında tam bir yuvarlak şeklinde çıkış deliği açar. Kök ve gövdede çıkış delikleri oluşturur. Erginler yaprak damarları ve sapları ile genç dal ve sürgünlerin kabuklarını yer. Turunçgil uzun antenli böceği veya zararı ile karşılaşıldığında en yakın Bakanlık teşkilatına eldeki örnekle birlikte başvurulması gerekiyor. Turunçgil Uzun Antenli Böceği (Anoplophora chinensis, A. malasiaca) ergin siyah renkli olup, kanatları üzerinde düzensiz şekilli beyaz lekeler bulunur. Boyu 25-35 mm’dir. En belirgin özelliği kanatların başa yakın kısmında çok sayıda granülün bulunmasıdır. Larvaları bacaksız, krem rengi ve olgunlaştığında 27-38 mm boyundadır. Konukçuları akçaağaç, kızılağaç, huş ağacı, fındık, gürgen, kayın, elma, çınar, dağ muşmulası, kavak, kiraz, söğüt, armut ve karaağaç, türleri, at kestanesi, turunçgiller, Lagerstromia spp. Tropik ve subtropik bölgelerde yılda bir nesil verir ancak şartlara bağlı olarak hayat döngüsü 2 yıl sürebilir. Ergin çıkışları ilkbahar sonu-yaz başında başlar ve yaz boyu sürer. Ergin ömrü yaklaşık 1-3 aydır. Çiftleşme öncesi 10-15 gün beslenir.  Yumurta bırakma çiftleşmeden 1 hafta sonra başlar. Bir dişi tek tek olmak üzere yaklaşık 70 adet yumurta bırakır.  Yumurtalar toprak yüzeyi hizası ile 60 cm yükseklik arası kabukta T şeklinde açılan kesiğin altına bırakılır. Larvalar kambiyum ve odun tabakalarında galeriler açar. Larvalar fidanlarda kısa sürede, ağaçlarda ise zaman içinde ölüme yol açar. Erginler yaprak damarları, genç dal ve sürgünlerin kabukları ile beslenir. Bu dallarda kuruma meydana gelir. Sürveyler yılda en az bir kez olmak üzere yılın herhangi bir döneminde yapılabilir. Sürveyler sırasında nisan-mayıs aylarında pupa, haziran-temmuz aylarında genç larva ve eylül-ekim aylarında ise olgun larva görülmesi beklenir.


Haber okunma sayısı: 118Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ