• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Çakarlara yasak geldi

-cakarlara-yasak-geldi

Antalya Emniyeti web sitesinden uyardı. 1 Kasım’dan itibaren yetkisiz çakar kullanımının yasaklandığı duyuruldu. Milletvekilleri, belediye başkanları, kaymakamlar, rektörler, daire başkanları, kurum müdürlerini taşıyan makam araçlarında çakar lamba ve siren yasak
12 Ekim 2019 Cumartesi 18:28

 Çakarlara yasak geldi

Antalya Emniyeti web sitesinden uyardı. 1 Kasım’dan itibaren yetkisiz çakar kullanımının yasaklandığı duyuruldu. Milletvekilleri, belediye başkanları, kaymakamlar, rektörler, daire başkanları, kurum müdürlerini taşıyan makam araçlarında çakar lamba ve siren yasak

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

İçişleri Bakanlığı trafikte yetkisiz çakar lamba kullanımının önüne geçmek için harekete geçti. Bakanlık kamudan başlayarak özel araç sürücüleri dahil yetkisiz çakar kullanımını 1 Kasım 2019’dan itibaren yasakladı. Bu tarihten itibaren kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda çakar olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerinin kullanımına izin verilmeyecek. Antalya Emniyet Müdürlüğü çakar kullanımı ile ilgili duyuruyu 22 Eylül 2019 günü www.antalya.pol.tr isimli web sitesinden yaptı.   

Ayrıcalıklı sınıf artık yok

Emniyetten yapılan açıklamaya göre; İçişleri Bakanlığı, trafikte çakar kullanarak sanki ayrıcalıklı bir sınıf varmış gibi bir algıya neden olan, usulsüz emniyet şeridi kullanarak trafik kurallarına uymadan kendilerine geçiş üstünlüğü sağlayanlar için harekete geçti. Karayolları Trafik Kanunu'nun 71’inci ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 141’inci maddesinde, acil durum ve zorunlu hallerde geçiş üstünlüğü verilen ambulans, itfaiye ile kolluk kuvvetleri araçları sıralanarak, bu üstünlüğün hangi durumlarda ve nasıl kullanılacağı belirlendi. Bunun dışında hiçbir kişi ve kuruma ayrıcalık/muafiyet tanınmadı.

 

Yeni usul ve esaslar yayımlandı

Kanunda yer alan bu düzenlemenin anlaşılır olması, geçiş üstünlüğünün gerçekten bu hakka sahip araçlarca kullanımının sağlanarak suistimalinin önlenmesi ve bu konuda daha etkin denetimler gerçekleştirilmesi amacıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla çalışma başlatıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayıyla “Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçların Sürülmesi Sırasında Uyulacak Kurallar ile Bu Hakka Sahip Araçlarda Bulundurulacak Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretleriyle Bunların Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” yayımlandı. Yayımlanan usul ve esaslar ile hangi araçların geçiş üstünlüğüne sahip olacağı, hangi şartlar oluştuğunda bu hakkın kullanılabileceği, yetkisiz kullanılması halinde ise uygulanacak yaptırımlar ile ışıklı ve sesli uyarı işaretlerinin ne şekilde olacağı net bir şekilde düzenlendi.

 

Kimler çakar kullanabilecek

Kolluk görevlilerinin kullanımındaki resmi araçlar, ışıklı/sesli uyarı işaretleri görevle ilişkili olmak kaydıyla, usul ve esaslarda belirtilen şartlar doğrultusunda kullanılacak. Buna göre boyama şekilleri veya ayırım işaretleriyle geçiş üstünlüğüne sahip oldukları açıkça belli olan “ambulans, itfaiye ve polis/jandarmaya ait kolluk araçları, AFAD, yol yapım ve bakımından sorumlu kuruluşa ait kar buz mücadelesi araçları ile güvenlik ve risk-tehdit değerlendirmesi kapsamında yayınlanan usul ve esaslarda bildirilen devletin en üst protokolünde bulunan makamların emirlerine ve zatlarına verilen araçlar ve bu makamların korumasından sorumlu koruma araçları” çakar şeklinde tabir edilen ışıklı uyarı sistemlerini kullanabilecek. Devletin üst protokolünün araçları ile boyama şekilleri veya ayırım işaretleriyle “geçiş üstünlüğüne sahip oldukları açıkça belli olan” araçlardaki çakarlar, “aracın ön panjuru” dahil gerekli görülen diğer bölgelerine takılabilecek.

 

Kimlerde geçiş üstünlüğü olacak

Yayımlanan usul ve esaslara göre geçiş üstünlüğü olan araçlar, detaylı olarak ‘ambulans, yaralı ve acil hasta taşıyan araçlar, organ ve doku nakil araçları, itfaiye araçları, orman yangınlarıyla mücadele araçları, güvenlik, asayiş ve trafik hizmetlerinde kullanılan zabıta araçları, yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşa ait kar ve buz mücadelesi araçları, afet ve acil durum hizmetlerinde görevli bulunan araçlar, hizmetin devamı süresince koruma araçları ile korunan araçlar’ olarak belirlendi. Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar, sadece görev halindeyken bu hakka sahip olacak. Ancak bu hakkı, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak, “ışıklı ve sesli uyarı işaretlerini bir arada vermek şartı ile” kullanabilecekler. Zorunluluk olmadığı hallerde geçiş üstünlüğü hakkının kullanılması ise yasaklandı.

 

Çakar kullanabilecek üst protokol

Risk/tehdit değerlendirmesi kapsamında devletin üst protokolünde bulunan makamların emirlerine verilen araçlar ve bu makamların korunmasından sorumlu araçlar ışıklı uyarı işaretini aracın “ön panjur” dahil her bölgesinde bulundurabilecek ancak bu araçlardan makam sahiplerini koruyan araçların makamla beraber hareket ettiği sürece ışıklı ve sesli uyarı işaretlerini birlikte ve/veya ayrı kullanma zorunluluğu olmayacak. Makamların korumasından sorumlu araçlar, makam sahibi araçta olduğu sürece bu uyarı sistemlerini aktif olarak kullanacak. Makam sahibi araç içinde ya da makam aracı konvoyda bulunmadığı zaman bu uyarı sistemlerini ve geçiş üstünlüğü hakkını, “sadece zorunlu hallerde ışıklı ve sesli uyarı işaretlerini birlikte vermek şartı” ile kullanabilecek.

 

İşte protokol listesi

Ön panjur dahil çakar takacak devletin üst protokolüne ait makamlar “Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, TBMM’de en çok üyeye sahip birinci siyasi parti grubu başkanı, TBMM’de en çok üyeye sahip ikinci siyasi parti grubu başkanı, eski cumhurbaşkanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Sayıştay Başkanı, bakanlar, TBMM başkan vekilleri, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanları, TBMM üyelerinden Kurumsal Protokol Listesi’nde bulunanlar, YÖK Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Diyanet İşleri Başkanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı, TBMM Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı’na doğrudan bağlı kurum yöneticileri (Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı, Savunma Sanayi Başkanı, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı, MGK Genel Sekreteri, Strateji ve Bütçe Başkanı, İletişim Başkanı, CB Özel Kalem Müdürü, Devlet Arşivleri Başkanı, Milli Saraylar Başkanı), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı, Anayasa Mahkemesi üyeleri, bakan yardımcıları, il valileri, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, Sahil Güvenlik Komutanı, Hâkim ve Savcılar Kurulu Başkan Vekili” olarak duyuruldu. Tüm bu araçlar dışında hiçbir araçta çakar olarak tabir edilen sesli uyarı işaretleri kesinlikle kullanılmayacak.

 

Sivil ekiplere de ön panjur yasağı

Boyama şekilleri veya ayırım işaretleriyle geçiş üstünlüğüne sahip oldukları açıkça belli olmayan, güvenlik, asayiş ve trafik hizmetlerinde kullanılan sivil polis/jandarma araçları çakar lamba yerine tepe lambası kullanacak. Koruma kararına istinaden koruma verilen (işadamları, gazeteciler gibi) kişilerin ve koruma ekiplerinin araçlarında ön panjurda çakar lamba yasaklandı. Söz konusu kişiler, sabit veya derhal sökülüp takılabilecek şekilde seyyar ışıklı uyarı işaretini aracın tepe bölgesinde bulundurmak ve sesli uyarı sistemi ile birlikte vermek şartı ile kullanabilecek. Bu araçlar ışıklı uyarı işaretleri olan çakarları ön panjurda bulunduramayacak.

 

Amerikan filmlerindeki gibi olacak

Buna göre Karayolları Trafik Kanununun 71’inci maddesi (f) bendi kapsamında hakkında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ve kolluk birimlerine ait sivil araçlarda, “sadece aracın tepe bölgesinde” sabit ve/veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi bulunabilecek. Bu araçlarda da tepe lambası bulunması sürekli bir geçiş üstünlüğü hakkı sağlamayacak. Böylece sivil polis araçları ani gelişen olaylarda suçluların peşine takılacağı zaman Amerikan filmlerindeki gibi aracın tepesine lambasını takacak, sesli ve ışıklı uyarılı sistemlerini çalıştırarak yoluna devam edecek.  

 

Kamuda çakara son

Bu usul ve esasların yürürlüğe gireceği 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren anılan araçlar dışında; kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda çakar olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerinin kullanımı yasaklandı. Milletvekilleri, belediye başkanları, kaymakamlar, rektörler, daire başkanları, kurum müdürlerini taşıyan makam araçlarında da çakar lamba kullanılmayacak. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, mahalli idareler geçiş üstünlüğüne sahip araçlar (itfaiye, yangın söndürme, ambulans gibi) dışındaki resmi araçlarda ışıklı veya sesli uyarı işaretlerini, çakar lambaları sökmeleri için uyarılacak.

 

Çakarda 150 metre sınırı

Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçların Sürülmesi Sırasında Uyulacak Kurallar ile Bu Hakka Sahip Araçlarda Bulundurulacak Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretleriyle Bunların Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar sonucu kolluk araçları dahil geçiş üstünlüğünden yararlanma, sürekli bir hak olamayacak. Bu araçlar ancak tehdit/görev durumunun ortaya koyacağı zorunlu hallerde ve “en az 150 metre önceden duyulabilir şekilde ışıklı ve sesli uyarı sisteminin birlikte kullanılmasıyla”, kanunun öngördüğü geçiş üstünlüğü hakkından faydalanabilecek.

 

1 Kasım son

Bu usul ve esasların yürürlüğe gireceği 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren, tüm trafik birimleri etkin bir denetime başlayacak. Belirtilen şartları sağlamayan tüm araçlara; araç sürücülerine ilişkin mevzuatta belirtilen idari yaptırımlar uygulanacak. Belirlenen esaslara uymadığı tespit edilen araçlar trafikten men edilecek. Bununla birlikte yetkisiz sistemlerin kullanılmasına müsaade eden kamu görevlileri hakkında da gerekli işlemler tesis edilecek. Ayrıca, Karayolları Trafik Muayenesinde araçlarda mevzuat dışında sesli ve ışıklı uyarı sisteminin bulunmasının da “ağır kusur” olarak nitelendirilmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı.

 

Antalya’da ne olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayıyla “Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçların Sürülmesi Sırasında Uyulacak Kurallar ile Bu Hakka Sahip Araçlarda Bulundurulacak Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretleriyle Bunların Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslara göre il emniyet müdürlerinin makam araçlarında ön panjurda çakar lamba ve siren bulunup bulunamayacağı merak ediliyor. Çünkü ön panjurda çakar ve siren izni, emniyette sadece resmi kolluk araçları ve emniyet genel müdürüne tanınmış durumda. Sivil kolluk araçları ise sökülüp takılabilen ya da sabit olan, aracın üstünde yer alan tepe lambası ve sesli uyarı sistemini aynı anda kullanma şartıyla geçiş üstünlüğü hakkını kullanabilecek. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Antalya’da belediye başkanları ve çeşitli siyasi partilerin il başkanlarının bindikleri makam araçları ve makam minibüslerinde de çakar ile siren bulunuyor. Bu araçların çakar lambaları ve sirenleri söküp sökmeyeceği merak konusu.


Haber okunma sayısı: 185Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ