• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Başkan hakim karşısında

-baskan-hakim-karsisinda

Antalya’da KONESKOOP ve KONDER Yönetim Kurulu Başkanı, AK Parti Konyaaltı Belediye Meclis Üyesi olan, tanınmış iş insanı ve siyasetçi Durali Kolpak hakkında hırsızlığa azmettirme suçlamasıyla ilgili davanın ilk duruşması yapıldı
10 Ekim 2020 Cumartesi 14:50

 Başkan hakim karşısında

 

Antalya’da KONESKOOP ve KONDER Yönetim Kurulu Başkanı, AK Parti Konyaaltı Belediye Meclis Üyesi olan, tanınmış iş insanı ve siyasetçi Durali Kolpak hakkında hırsızlığa azmettirme suçlamasıyla ilgili davanın ilk duruşması yapıldı

 

HABER: Şükrü AĞIRMANBaşkana hırsızlığa azmettirme suçlaması

Emlakçı Bekir Orhan hakkında hırsızlık; Antalya Konyaaltı Esnaf Kredi Ve Kefalet Kooperatifi (KONESKOOP) ile Konyaaltı Kültür Eğitim Ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (KONDER) Başkanı, AK Parti Konyaaltı Belediye Meclis Üyesi Durali Kolpak ile ilgili olarak hırsızlığa azmettirme suçlamasıyla 10 Mart 2020 günü iddianame düzenlendi. Antalya Büyükşehir Belediyesinin su borularının çalınması iddiasına ilişkin Cumhuriyet Savcısı Ali Engin Maden imzalı iddianamede ilginç detaylar yer aldı.

 

Bir saat ifade verdi

Antalya 31. Asliye Ceza Mahkemesinde 2020/144 numaralı dosyada 6 Ekim tarihli ilk duruşmada Durali Kolpak yaklaşık bir saat kadar ifade verdi. Savcı ve hakim tarafından sorulan sorulara tek tek yanıt verdi. Kolpak’ı Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi eski Meclis Üyesi ve Antalya Barosu eski Başkanı olan Avukat Cengizhan Gököz savundu. Avukat Gököz, ihbarcı şahıs Cevdet Dönmez’in iki kez salondan çıkarılmasını istedi ancak mahkeme hakimi bu talebe yanıt vermedi. Duruşmaya hırsızlıkla suçlanan diğer sanık Bekir Orhan katılmadı. Kolpak duruşmada siyaseten köylere ve çeşitli yerlere boru verilmesini sağladığını, kooperatif başkanı olduğunu, belediye meclis üyesi olduğunu, siyasi bir kişilik olduğunu vurgulayarak “Siyasi husumetim olduğumdan dolayı bunu yapıyorlar” dedi. Dönemin büyükşehir belediye bürokratı Murat Demir ise mahkeme huzurunda alınan ifadesinde boruların hiçbir şekilde kendilerine teslim edilmediğini, boruları kendi izinleri olmadan kimsenin alamayacağını beyan etti. Duruşma; yazılı savunmaların yapılması ve tanıkların dinlenilmesi için 7 Aralık 2020 tarihine ertelendi.  Kolpak, hakimin sorusu üzerine Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararına önce ‘evet’ ardından ‘hayır’ dedi ve HAGBK’yı kabul etmedi.

 

Röportaj verdi

Olay, https://www.youtube.com/watch?v=DVduVLq0HBs&t=325s linkindeki Konyaaltı ilçesi Yarbaşçandır Mahalle Muhtarı Kemal Eke’nin Cevdet Dönmez ile yaptığı röportaj sonrası öğrenildi. Dönmez konuyla ilgili olarak savcılığa ihbarda bulundu. Röportajda muhtar; azasını aradığını, azanın ise “Beni Durali Kolpak aradı. ‘Bu boruları götüreceğim’ dedi. Herhâlde o götürmüş” dediğini aktarıyor. Muhtar röportajda belediyenin ilgili daire başkanına gittiğini, kendisinin yanında daire başkanının Kolpak’ı aradığını, Kolpak’ın boruları aldığını kabul ettiğini belirtiyor. Köylülerin ise “Borular nerede, savcılığa gitmedin mi, muhtar boruya niye sahip olmadın” diye sorular sorduğunu anlatıyor.

 

İddianamede şüpheliler Kolpak ve Orhan

Soruşturma no 2019/70106, esas no 2020/5608, iddianame no 2020/4301 sayılı iddianamede

Davacı kamu olurken Konyaaltı ilçesi Yarbaşçandır Mahalle Muhtarı Kemal Eke müşteki, Akdeniz Televizyoncular Gazeteciler ve Radyocular Derneği (ATGRDER) Başkanı Cevdet Dönmez ihbar eden, Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü suçtan zarar gören, Bekir Orhan hırsızlık şüphelisi, Durali Kolpak ise hırsızlığa azmettirme şüphelisi oldu. 2019 yılı Mart ayında yaşanan olay iddiaya göre şöyle yaşandı:

 

Azanın evinin önündeydi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından 2017 yılında Konyaaltı Yarbaşçandır Mahallesinde aşırı yağış ve selin sebebiyet verdiği heyelân ve selden etkilenen yolların emniyetli şekilde trafik akışının sağlanması ve tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere su boruları Yarbaşçandır Muhtarlığına hibe edildi. Köylüler hibe boruları bin liralık nakliye bedelini ödeyerek teslim aldı. Bir kısım kullanılmayan 0600/4 atülük 120 mm’lik toplam 120 metre uzunluğundaki su boruları ise muhtar azası tanık Mehmet Utku’nun Konyaaltı Yarbaşçandır Mahallesi Göldere mevkisindeki evinin yakınında istif edildi.

 

Arkadaşına vermiş iddiası

İddianameye göre bahse konu tarihte Durali Kolpak, Mehmet Utku’yu arayarak “Ben oraya araç göndereceğim, oradaki boruları yükleyecekler bilgin olsun” dedi. Utku çalıştığı bahçesinden iki saat sonra olay yerine döndüğünde boruların yerinde olmadığını gördü. Büyükşehir Belediyesinin alt yapı işlerinde kullanılmak üzere istif edilen boruların Kolpak’ın talimatıyla Bekir Orhan tarafından alındığı tespit edildi. Muhtar Kemal Eke, Durali Kolpak’la konuştuğunda Kolpak’ın boruları bir arkadaşına verdiğini öğrendi.

 

Bir bölümü iade edildi

120 metrelik boruların 90 metrelik bölümü ise 30 ve 60 metrelik partiler halinde Eylül ve Kasım 2019’da soruşturma aşamasında belediye deposuna iade edildi. Savcılık iddianamesine göre şüpheliler Durali Kolpak hırsızlık suçuna azmettirmek ve Bekir Orhan hırsızlık suçunu işledi. Soruşturma evrakında mevcut şikâyetçi; olaya ait hırsızlık yapan kişi hakkında şikâyetçi oldu. Kolpak ise suçlamaları kabul etmedi. Tanık ve savunma ifadeleri, olay yeri tutanağı, medya görüşme kayıtları ve tüm kanıtlar üzerine yargılamanın yapılarak eylemlerine uyan yasa maddelerinden ayrı ayrı cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia edildi.

 

3 yıldan 7 yıla kadar hapsi isteniyor

Kolpak’a üç yıldan yedi yıla kadar hapis istenen iddianame, kabul edilerek yargılamanın yapılması için 31. Aslîye Ceza Mahkemesine gönderildi. Ölümcül koronavirüs vakaları sonrası Adalet Bakanlığının uyarıları sonucu acil olmayan dosyaların adliyede beklemeye alınması sebebiyle kısa bir gecikme yaşandı. 10 Mart 2020 tarihli iddianame mahkemece kabul edilerek tensip zaptı hazırlandı.  Durali Kolpak ve Bekir Orhan 6 Ekim 2020 günü sanık olarak hâkim karşısına çıktı. Kolpak hırsızlığa azmettirme suçlamasıyla, Bekir Orhan da hırsızlık suçlamasıyla sanık olarak yargılanıyor. Belediye çalışanlarıyla ilgili soruşturmanın ise devam ettiği öğrenildi.


Haber okunma sayısı: 422Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA