• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

A.Ü. Tıp’ın eski başhekim yardımcısına FETÖ cezası

-au-tipin-eski-bashekim-yardimcisina-feto-cezasi

FETÖ/PDY Terör Örgütünün Akdeniz Üniversitesi yapılanması davasında eski başhekim yardımcısı da hapis cezası aldı
01 Temmuz 2019 Pazartesi 14:54

 A.Ü. Tıp’ın eski başhekim

yardımcısına FETÖ cezası

 

FETÖ/PDY Terör Örgütünün Akdeniz Üniversitesi yapılanması davasında eski başhekim yardımcısı da hapis cezası aldı

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

Suçlamaları reddettiler

Teröristbaşı Fetullah Gülen’i ABD’de ziyaret eden, FETÖ/PDY üyeliğinden de hapis cezası alan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) eski Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin; bir dönem üniversitenin Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcılığına getirdiği Yrd. Doç. Dr. Yaşar Tuna da Kurtcephe gibi örgüte üyelikten hapis cezası aldı. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi de olan Yaşar Tuna, FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Antalya Akdeniz Üniversitesinde gözaltına alınan 82 kişiden 16 Ağustos 2016’da tutuklanan 47’si arasında yer almış ve daha sonra tahliye edilmişti. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) iddiasıyla hazırlanan iddianame ile ilgili davanın dördüncü ve son duruşması Antalya 8.Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. FETÖ’nün Akdeniz Üniversitesi yapılanması davasında daha önce bir süre tutuklu kalan üç sanık da duruşmaya katıldı. Yapılan açık yargılamaya sanık Nejmi Kıymaz ve müdafisi Avukat Mustafa Kılınç, sanık Yaşar Tuna ve müdafisi Avukat Fehmi Gündüz, sanık Hasan Serkan Kırca ve müdafisi Avukat Rıdvan Yıldız katıldı. Cumhuriyet Savcısı, 22 Mayıs 2019 tarihli duruşmada açıkladığı mütalaasını tekrar ederek sanıkların mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasına karar verilmesini kamu adına talep etti. Sanıklar suçlamaları reddetti.

 

Tuna’ya 6 yıl 3 ay hapis

Sanık Yaşar Tuna müdafii Avukat Fehmi Gündüz, FETÖ ile mücadelenin Antalya'daki sembol isimlerinden biri olan Hüsnü Gülez için duruşmada “Müvekkili aleyhine beyanda bulunan Hüsnü Gülez ile husumetleri vardır” iddiasında bulundu. Mahkeme sanık Yaşar Tuna'nın silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediğinden bahisle 5 yıl hapis cezası verdi. Bu suç terör suçu olduğundan cezası yarı oranında artırılarak sanığa 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Sanık Yaşar Tuna’nın geçmişi, yargılama sürecindeki davranışları ve cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri dikkate alınarak verilen ceza 1/6 oranında indirildi. Sonuç olarak Yaşar Tuna’ya 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Cezanın ardından da denetimli serbestlik uygulanacağı belirtilen kararda belirli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına, yurtdışına çıkış yasağı şeklinde uygulanan adli kontrol tedbirinin devamına karar verildi.

 

Kırca’ya da hapis cezası

Hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış olan sanık Hasan Serkan Kırca'nın ise eyleminin silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek suçunu oluşturduğu belirtilen kararda, sanığın silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek suçunu işlediği sabit olduğu anlatıldı. 5 yıl hapis cezası verilen sanığa, yapılan yardımın niteliği de dikkate alınarak verilen cezada indirim yapıldı. Bir yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılan sanığın, işlediği suç terör suçu olduğundan cezası yarı oranında artırıldı ve bir yıl 18 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Sanığın duruşmadaki olumlu tutum ve davranışları, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri lehine takdiri indirim sebebi kabul edilerek cezası 1 yıl 13 ay (2 yıl 1 ay) hapse indirildi. Belirli haklan kullanmaktan yoksun bırakılan sanık Hasan Serkan Kırca hakkındaki adli kontrol tedbirleri de kaldırıldı.

 

İstinaf yolu açık

Sanık Nejmi Kıymaz'ın ise kendisine yüklenen silahlı terör örgütüne üye olma suçunun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmadığı anlaşıldığından sanığın beraatine karar verildi. Beraat eden sanığın gözaltında ve tutuklulukta geçirdiği süreler yönünden, beraat kararının kesinleştiğinin sanığa tebliğ edildiği tarihten itibaren 3 ay içinde ve her halde kararın kesinleştiği tarihten itibaren 1 yıl içinde oturduğu yere en yakın ağır ceza mahkemesine verilecek bir dilekçe ile başvuruda bulunmak suretiyle tazminat hakkının bulunduğu açıklandı. Karar 27 Mayıs 2019 günü mahkumiyet kararları yönünden Antalya Bölge Adliye Mahkemesine istinaf yolu açık olmak üzere, iddia makamının mütalaasına uygun olarak oy oybirliği ile alındı.  


Haber okunma sayısı: 244Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ