• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Antalya sahilleri işgal altında

-antalya-sahilleri-isgal-altinda

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Konyaaltı’nda sahil işgallerine göz açtırmıyor, halk plajlarına gözü gibi bakıyor. Kemer’de ise halk plajları ve sahiller denizin sıfır noktasına kadar işletmeci ve otellerin işgali altında!
11 Temmuz 2019 Perşembe 16:22

 Antalya sahilleri

işgal altında

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Konyaaltı’nda sahil işgallerine göz açtırmıyor, halk plajlarına gözü gibi bakıyor. Kemer’de ise halk plajları ve sahiller denizin sıfır noktasına kadar işletmeci ve otellerin işgali altında!

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

İki plaj da işgal altında

Daha önce Konyaaltı İlçe Belediye Başkanı olan CHP’li Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı titrini alır almaz Konyaaltı’nda sahil işgallerine el attı. Halk plajlarında ve sahilde yapılan işgallere karşı bir dizi eylemde bulundu. İşgalci yapıları kaldırttı. Başkan Böcek şu anda halk plajlarına gözü gibi bakıyor. Ne var ki bu durum Kemer’de göründüğü gibi değil. Çünkü Kemer ilçesinde halk plajları ve sahiller otellerin işgali altında. Kemer Merkez Mahallesinde yazlığı bulunanlar yüzecek deniz güneşlenecek plaj bulamıyor. Kemer merkez ve Ayışığı plajında sahil, işletmecilerin işgali altında.

 

Denizin sıfır noktasına kadar işgal

İşletmeciler denizin dibine kadar attıkları şezlong ve şemsiyeler ile halkın bölgeyi kullanmasını engelliyor. İşletmecilerin diktikleri adamlar da deniz kıyısına geçişe engel oluyor. Zaman zaman tartışmalar ve itişmeler yaşanıyor. Zaten denize ulaşsanız ve sahilden geçseniz bile deniz kıyısında havlunuzu serip oturacak yer de bırakılmamış durumda. Halk plajı diye göstermelik ve mikroskobik boyutta ayrılan yerler de son derece yetersiz bakımsız durumda. Kaldı ki işletmeciler bu alanlara dahi el atmış bulunuyor. Anayasanın 43/1 maddesinde kıyıların devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğu, üçüncü fıkrasında da buraların, kullanım şekli ve derinliğinin kanunla belirleneceği hükme bağlanmış durumda ancak bunu takan yok!

 

Kıyı Kanununa muhalefet

3621 sayılı Kıyı Kanununun 5’inci maddesi de “Kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilecektir” hükmünü içeriyor. Buna göre sahillerin 50 metrelik bölümü kamuya ait ve  buralarda yapı  işgal vb. yapılamıyor. Uygulamada ise işletmecilerin sahili işgal etmesine göz adeta göz yumuluyor. Daha sonra da işgaliye adı altında ilgili idarelerce ceza kesiliyor. Sahili işgal edenler de halkın yararlanmasını engelleyerek fahiş fiyatlarla şezlong kiralıyor, giriş ücreti talep ediyor, böylece haksız kazanç elde ediyor. Bu işgalcilerden bir kısım otel ise para vererek dahi girişi engelliyor.

 

Milli Emlak’tan işgüzar cevap

Kemer halkının, yazlıkçılar, yerli ve yabancı turistlerin denizden yararlanamayacak veya yararlanmak için haraç ödeyecek duruma geldiği açıkça görülebiliyor. Bölge halkı ise Antalya Valiliğine, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Kemer Kaymakamlığı ve belediye başkanlıklarına dilekçelerle başvurduklarını, Büyükşehir Belediyesinin ‘sorunun Kemer Belediyesini ilgilendirdiği’ cevabını verdiğini iddia ediyor. Kemer Belediyesinin cevap vermediğini, Valiliğe yapılan başvuruya ise Kemer Milli Emlak Müdürlüğünden bir cevap geldiğini, cevapta ise mevzuat anlatılarak her sezon durum tespiti yapılıp işgalcilere ceza kesildiği, işgal devam ederse de işlem yapıldığı yazıyor.

 

Halk mağdur, başkan kör mü!

Ancak yasaların uygulanmasında bürokrasi yetersiz ve hantal kaldığı için henüz fiili durumda bir değişiklik yok. Halk nihayetinde plaja inemiyor, denizde yüzemiyor. Bir bölge sakini “Görev; işgal cezası kesmek değil işgal ettirmemek, işgal eden olursa da göz yummamak ve halkın anayasal haklarını korumaktır” diyor. Benzer sorunlardan dolayı daha önce buraya belediye yönetimi halk plajı tabelası dikmişti. Ancak o tabelanın yerinde de yeller esiyor. Yeni Kemer Belediye Başkanı DSP’li Necati Topaloğlu’nun ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in acilen bu soruna çözüm bulması bekleniyor zira yaz mevsiminde tatilciler mağdur.


Haber okunma sayısı: 119Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ