• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Vaat tuzağına dikkat

-vaat-tuzagina-dikkat

Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, sosyal medyadaki vaat tuzağıyla nasıl bilişim suçu mağduru oluştuğunu anlattı. Sahtekârlara ve yöntemlerine dikkat çekti
30 Mayıs 2018 Çarşamba 20:52

 Vaat tuzağına dikkat

 

Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, sosyal medyadaki vaat tuzağıyla nasıl bilişim suçu mağduru oluştuğunu anlattı. Sahtekârlara ve yöntemlerine dikkat çekti

 

 Oltalama yöntemi

Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, polise gelen müracaatlar ile cumhuriyet savcılıklarına gelen şikayetlere bakıldığında bilişim mağdurlarının ezici çoğunluğunun ‘vaat tuzağına’ düştüğünün görüldüğünü belirtti. İsa Altun “ ‘Bankamızda işlem yapan ilk 100 kişiye IPHONE’ ya da ilk işlem yapan 100 kişiye tatil veya ev hediye vaat eden hackerlar bu yöntemlerle vatandaşı maddi ve manevi yönden mağdur ediyorlar. Suç işleme yöntemlerine bakıldığı zaman sahte web siteleri aracılığı ile ‘oltalama’ tabir edilen yöntemle bilişim sistemlerine erişim sağlayarak verileri ele geçirmek, şifrelemek, değiştirmek, hayatın gizliliğini ihlal, iletişimi engelleme, izinsiz izleme ve kayıt altına almak en çok görülen suistimaller olarak görülmektedir” dedi.

 

Sosyal medyada vaat tuzağı

Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, vaat tuzağını şöyle anlattı: Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması, bilişim ve banka sistemleri aracılığıyla dolandırıcılık ve hırsızlık, sanal ortamda kumar oynatmak ve imkan sağlamak, verilerin izinsiz kullanımı ve sertifika sahteciliği, bilişim sistemini kullanarak haberleşmenin engellenmesi, bilişim sistemi aracılığıyla özel hayata karşı işlenen suçlar, bilişim sistemlerinde çocukların cinsel istismarını kullanmak, bilişim sistemini kullanmak suretiyle sanayi ve ekonomiye karşı işlenen suçlar, bilişim suçlarıdır. Bilişim-medya okur yazarı olamayan bireyler hackerlerin tuzağına daha kolay düşüyor. En çok tuzağa düşülen yöntem ise sosyal medya.

 

En çok kredi kartı sahteciliği

Şöyle ki; en çok işlenen suç ‘kredi kartı sahteciliği ve hırsızlığı’, örneğin sosyal medyada, internet üzerinden işlem yapan 50 kişiye cep telefonu ya da otomobil ya da ev hediyesi vaat edilmişse bu tuzaktır. Çünkü hiçbir banka, sosyal medya hesabı üzerinden böyle bir hediye vaat etmez. Hackerler bundan başka sahte elektronik posta ve sahte banka sitesi oluşturmak suretiyle kullanıcıları tuzağa düşürüyorlar. Bundan başka ‘criptoloker’ adını verdiğimiz bir yöntemde virüs programları kullanılarak cihazlara virüs gönderiliyor. Cihaza yerleşen virüs banka ve diğer önemli bilgileri şifreleyerek hackerlara veriyor. Hackerlar da bu bilgiler karşılığında tehdit ve şantajla dolar ya da euro cinsinden para istiyorlar.

 

6662 ve 7979 SMS numarasına dikkat

Hackerlerin en önemli silahı; vaat üzerinden tuzak. Sosyal medya hesabını kaptıran kullanıcılar üzerinden ‘Telefonun faturalı ise sana göndereceğim kısa mesaja evet deyip SMS atarsan hediye çeki kazanacaksın’ vaadi üzerinden SMS başına 160 ile 200 lira arasında ücretlendirme alınıyor. Sosyal medya hesabını kaptıran birisi için bu büyük bir rakam. Örneğin, 6662 kısa mesaj servisine çok dikkat etmek gerekiyor. Kullanıcının hesabını çalan hırsız, kullanıcının hesabından kullanıcının arkadaşlarına, ‘Hediye çeki göndereceğim, telefonunu verir misin?’ diyor ve aldığı telefona mesaj gidiyor. O mesaja EVET yazıp 7979’a yollandığında ise, cevaplayan kişiye 44 TL ücret kesiliyor.

 

Dolandırıcının IP’sini bulmak

Hesabı ele geçiren hırsız, kullanıcıların arkadaşlarıyla sanki kullanıcının kendisiymiş gibi konuşarak, mesaja EVET olarak yanıt vermesini sağlıyor. Bu yanıtı veren kullanıcının faturasına ise hemen 44 TL borç düşüyor. Eğer sizde böyle bir durumda karşılaşırsanız, Facebook hesabından ‘Ayarlara git; güvenlik ve giriş yaptığın yerler bölümünden dolandırıcının IP adresini alarak savcılığa şikâyette bulunabilirsiniz.

 

Banka telefonlarına dikkat

Bir başka yöntemde ise vatandaşı özel bir bilgisayar yazılımı ile kendi çalıştığı banka ile aynı numaradan arıyorlar. Banka telefonu ile tek fark numaranın başında (+1) gibi bir kod bulunuyor. Kullanıcı dikkatli davranmazsa tuzağa düşebilir. Çünkü kendini bankacı olarak tanıtan hacker, kullanıcının TC kimlik numarasını söylüyor. Adres ve limit bilgisi gibi bilgiler vererek güven kazanıp, kullanıcının kredi kartı ile yurtdışından işlem yapıldığını söylüyor. İşlem sırasında vatandaşa bankadan yüksek miktarlarda online kredi talebi olduğunu söylüyor.

Bireye işlemlerin iptali için şifre gönderileceği, kartın bloke olması için bu şifreleri telefona girilmesi gerektiği belirtiliyor. Çok işlem yapıldığı iddia edilerek her işlem için ayrı şifre gönderiliyor. Burada önemli bir detay ortaya çıkıyor. Vatandaşa kesinlikle şifre vesaire bir bilgi sormuyor. Vatandaşa, cep telefonuna bankadan gelen SMS şifresini tuşlaması söyleniyor. Gelen SMS ise vatandaşın çalıştığı bankanın SMS formatı ile neredeyse aynı olduğu için şüphe çekmiyor. Gönderilen bu şifreler ve tuşlamalar sonucunda da vatandaşın kredi kartından yüksek tutarda para çekip dolandırıyorlar.


Haber okunma sayısı: 542Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA