• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Uyuşturucuyla mücadelede Guinness’e aday oldu

uyusturucuyla-mucadelede-guinnesse-aday-oldu

Bağımlı Danışmanı ve Adli Bilişim Uzmanı emekli polis İsa Altun, uyuşturucuyla mücadele için şehir şehir gezerek kat ettiği binlerce kilometre yol için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuracak
20 Ocak 2018 Cumartesi 16:36

 Uyuşturucuyla mücadelede

Guinness’e aday oldu

 

Bağımlı Danışmanı ve Adli Bilişim Uzmanı emekli polis İsa Altun, uyuşturucuyla mücadele için şehir şehir gezerek kat ettiği binlerce kilometre yol için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuracak

 HABER: Şükrü AĞIRMAN

Bağımlı Danışmanı ve Adli Bilişim Uzmanı emekli polis İsa Altun, kişisel olarak 1997 yılından bu yana uyuşturucu ile savaşıyor. Emekli Polis Memuru İsa Altun, uyuşturucu madde zararlarına karşı üniversitelerde, eğitim kurumlarında, belediyelerde, STK’larda madde bağımlılığı ve bilişim suçlarıyla ilgili olarak seminerler düzenliyor. Bu konuda bilinç ve farkındalık kazandırmaya çalışan Altun, bütün ülkede tecrübelerini aktarmak ve daha da çok seminer vermek istiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere şimdiye kadar gidilmedik yer bırakmayan Altun önümüzdeki günlerde Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurmaya hazırlanıyor.

 

5 milyon kişiye ulaştı

22 web sitesinde yazdığı yazılarla aileleri ve gençleri uyuşturucu ve bilişim suçları konusunda toplumu uyaran Altun bu alanda yazdığı 5 kitabı ile de madde bağımlılığı konusunda toplumu bilinçlendiriyor. Altun uyuşturucu ve bağımlılık ile mücadelede şimdiye dek 5 milyon kişiye ulaştı. Uyuşturucuya karşı seminer vermek için şehir şehir gezerek binlerce km yol giden Altun bu çalışmasını resmileştirmek istiyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz İsa Altun “1994 yılında ilk defa Gaziantep 27 isimli gazetede uyuşturucuya karşı yazılar yazmaya başladım, görev yaptığım narkotik birimindeki tecrübelerimi, deneyim ve birikimlerimi aktardım” dedi.

 

Guinness’e adayım

“1996 yılında Kahramanmaraş’a atandım. Kahramanmaraş’ın Sesi gazetesinde de aynı içerikli yazılar yazmaya başladım” diyen İsa Altun “Daha sonra okullara açıldım. Buralarda uyuşturucuya karşı veliler, öğrenciler ve eğitimcilere yönelik bilinçlendirme ve farkındalık yaratma amaçlı uyuşturucuya karşı seminerler verdim. Uyuşturucuya karşı mücadele ederken bugüne değin yaklaşık 300 bin kilometre yol yaptım. Bir bağımlının vasiyeti bizi seyyah yaptı. Ben de uyuşturucuya karşı verdiğim mücadelede kat ettiğim mesafe için Guinness’e başvuracağım. Şimdilik 300 bin kilometredeyiz. Başvuru için Guinness Rekorları Türkiye Temsilcili Prof. Dr. Orhan Kural beyin yurtdışından dönüşünü bekliyorum” sözleriyle verdiği mücadeleyi ve amacını anlattı.

 

Vasiyeti yerine getiriyor

Aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybeden Mehmet isimli bir gencin ölümünden önce kendisine söylediği “Ne olur gençleri bu zehirden kurtarın” sözünü vasiyet kabul edip, unutamayan Emekli Polis Memuru İsa Altun uyuşturucuyla mücadeleye aralıksız devam ediyor. İsa Altun, madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile mücadelede yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı 1999 yılında 160 ülkede temsilciliği bulunan Uluslararası Genç Girişimciler Organizasyonu (JCI TOYP) tarafından ‘İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı’ ödülünü almıştı. 2000 yılında dönemin Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican tarafından ‘Yılın Polisi’ seçilen İsa Altun; uyuşturucunun yarattığı tahribatı anlatarak sosyal sorumluluk üstlendiğini belirtiyor.


Haber okunma sayısı: 2104Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA