• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Mobil ve sanal hırsızlara dikkat

mobil-ve-sanal--hirsizlara-dikkat

Adli Bilişim Uzmanı Altun mobil telefonlar ve sanal ortamda kişisel verilerin korunması ile özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmemesi için ne yapılması gerektiğini anlattı
22 Temmuz 2018 Pazar 18:34

Mobil ve sanal

hırsızlara dikkat

 

Adli Bilişim Uzmanı Altun mobil telefonlar ve sanal ortamda kişisel verilerin korunması ile özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmemesi için ne yapılması gerektiğini anlattı 

 

Geçtiğimiz günlerde Sanatçı Berk Oktay’ın sosyal medya hesabı ele geçirilerek iCloud hesabından fotoğrafları internete sızdırılmıştı. Adli Bilişim Uzmanı Emekli Polis İsa Altun; mobil telefonlar ile sanal ortamda kişisel verilerin korunması ve özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmemesi için ilginç bilgiler verdi. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan İsa Altun bir çok konuya da açıklık getirdi:

 

Maillerimiz okunuyor mu?

Kamuoyunda son dönemlerde yaygın bir endişe var. ‘Maillerim okunuyor mu?’ kaygısı e-mail (elektronik posta) kullanan bireyleri oldukça rahatsız ediyor. Aslında işin sırrı mail adresi alırken kabul edilen sözleşmenin ‘iyi okunmaması.’  Örneğin, seyahat, alışveriş ve tatil araçlarını Gmail isimli e-posta uygulaması ile kullanan aboneler çoğu zaman farkında olmadan bazı kullanım şartlarına izin verdiğinden şartları onaylıyor. Bu da üçüncü parti geliştiricilerine maillerinin okunmasına imkân sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Google'ın Bulut Güvenliği ve Gizlilikten Sorumlu Direktörü Suzanne Frey, blogunda konuyla ilgili bir açıklama yaptı: Google sadece onaylanmış uygulamaların e-posta okuma isteğinde bulunmasına izin veriyor, ayrıca izin verilen uygulamalar bu verileri sadece hedefli reklam ve tavsiyeler için kullanabiliyor. Ancak bir kez izin aldıktan sonra bu şirketler ne kadar yakından takip ediliyor merak ve endişe konusu. Yazılım ve uygulama geliştiricileri Gmail kullanıcılarının hesaplarına erişebiliyor ve e-postaları okuyabiliyor. İşin en kötü kısmı ise şimdi anlaşıldığı kadarıyla bu belli bir süredir birçok e-posta sağlayıcıları arasında sık rastlanan bir durum. Google daha önce kullanıcılarının e-postalarını taramayacağına söz vermiş olsa da Wall Street Journal'ın makalesine ve dayandığı kaynaklara göre kullanıcıların e-postaları halen ‘yaygın şekilde’ okunuyor. Makalede sözü geçen üçüncü bazı parti uygulamaların temsilcileri, kişisel verilerin okunması esnasında çok sıkı kurallar uygulandığını söylüyor, ayrıca makalede şimdilik herhangi bir ihlale işaret eden kanıt bulunmadığının altını çiziyor. Ne olursa olsun, e-postalarımızın ‘yaygın şekilde’ gözden geçiriliyor olması endişe verici bir durum. İsterseniz Google hesap ayarlarınızdan hedefli reklamlar gibi ayarları kapatabilirsiniz, ancak bu, tek başına bir çözüm olmayabilir. Yazılım ve uygulama geliştiricileri Gmail kullanıcılarının hesaplarına erişebiliyor ve e-postaları okuyabiliyor. İşin en kötü kısmı ise şimdi anlaşıldığı kadarıyla bu belli bir süredir birçok e-posta sağlayıcıları arasında sık rastlanan bir durum.

 

ICloud hesabı güvenilir mi?

ICloud, Apple ürünleri kullanıcıları için Apple tarafından çıkartılmış bir servistir. Servisi kullanabilmeniz için ios 5 ve üzeri bir versiyona sahip olmalısınız. ICloud, online bir asistandır. Apple kimliğimizi kullanarak iTunes’a gerek duymadan internet üzerinden verilerimizi yedekleyebileceğimiz, diğer iPhone, ipod Touch, iPad vs cihazlarımızla bazı bilgilerimizi senkronize edebileceğimiz ve çektiğimiz fotoğrafları Mac veya PC dahil bir çok cihaza anında yollayabildiğimiz bir Apple servisidir. Geçtiğimiz günlerde Sanatçı Berk Oktay’ın sosyal medya hesabı hackerlerce ele geçirildi ve iCloud hesabından fotoğrafları internete sızdırıldı. Peki, iCloud güvenilir mi? Icloud sistemde sizi tanımak için belli güvenlik soruları soruyor. Örneğin şu sorular ICloud hesabı için sorulan sorulardan bazıları: Apple ID, doğum tarihi, ebeveynlerinizin nerede tanıştığı ve çocukluk takma adınız. Sizce bu bilgiler sizin kimliğini korumak için yeterli mi? Bence hiç de değil çünkü sizi biraz tanıyan biri bu sorulara çok kolay cevaplar vererek hesabınıza girebilir. Tanımayanlar ise internette yapacağı kısa bir araştırma ile bunları bulabilir. Yani gördüğünüz gibi başkasının iCloud hesabını ele geçirmek için hacker olmanıza gerek yok. Eğer kafayı buna takarsanız özellikle ünlü insanların güvenlik sorunlarının cevaplarını detaylı bir araştırma ile bulabilirsiniz. Günümüzde güvenlik sorusu sorma yöntemi çoğu site tarafından kaldırılmaya başlandı. Örneğin Facebook şifre değişimi için adınıza tanımlı başka bir e-posta adresi istiyor. İki aşamalı doğrulama yöntemini kullanan siteler ise sizin telefon numaranızı talep ediyor.

 

Apple ürünleri için alınacak tedbirler neler?

1-Başkasının görmesini istemediğiniz fotoğraflarınızı ‘Fotoğraf Yayınım’ kısmından silin.

Bu güvenlik açığını kapatmak için; Ayarlar > Fotoğraf /Kamera > Fotoğraf Yayınım (aktifse kapatın). Bunların dışında göz ardı etmemeniz gereken bir nokta daha mevcut. Çoğu ‘bulut depolama servisi’, silinen fotoğrafları sadece göz önünden kaldırıyor, yani aslında tamamen silmiyor. Bu yüzden başkasının görmesini istemediğiniz fotoğraflarınızı asla ama asla bulut üzerinde saklamayın.

 

2- Başkasının görmesini istemediğiniz fotoğraflarınızı iPhoto’dan silin.

iCloud birçok cihazdan kullanılabilen bir servis olduğu için sadece iPhone veya iPad cihazlar üzerinden önlem almak yetmiyor. Apple’ın ürettiği mobil cihazlara ek olarak bir de Mac kullanıyorsanız ve fotoğraflarınızı iPhoto’da saklıyorsanız, sizin için risk teşkil edebilecek içerikleri derhal silmelisiniz.

iPhoto ve Aperture gibi servisler fotoğrafların kopyalarını otomatik olarak saklıyor olabilir. Bu programlar üzerinde sakladığınız fotoğrafları silmek için ilgili programı açın ve silmek istediğiniz içerikleri seçtikten sonra delete duşuna basın.

 

3- iCloud servisini hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar üzerinde kapalı tutun.

Bildiğiniz gibi iCloud senkronizasyonu açıkken çekilen fotoğraflar otomatik olarak hesaba aktarılıyor. Bu durumun yaratabileceği potansiyel tehditleri ortadan kaldırmak için iPhone, iPad, Mac ve Windows sistemleri üzerinde iCloud senkronizasyonunu kapalı tutmanız gerekmekte. Windows kullanıcıları iCloud senkronizasyonunu Kontrol Paneli’nden kapatabilir. Mac üzerinde bu özelliği kapatmak neredeyse mobil cihazlardakiyle aynı. iPhone ve iPad kullanıcılarının nasıl kapatacağını ise ilk maddede zaten belirtmiştik.

 

4- iCloud şifrenizi daha güvenli hale getirin.

Sadece iCloud için değil, diğer tüm servisler için de geçerli olan bu kurala fazladan özen göstermeniz gerekiyor. İyi bir şifre kullanmak üçüncü partilerin kişisel hesaplarınıza erişmesini engelleyecek veya büyük ölçüde geciktirecektir.

 

5- İki adımlı doğrulama kullanın.

Kullanıcılar arasında genelde vakit kaybı gibi görülse de iki adımlı doğrulama herhangi bir hesabın güvenliğini adeta ikiye katlıyor. İki adımlı doğrulamayı aktif ettikten sonra hesabınıza erişmek istediğiniz zaman telefonunuza bir kod gönderilecek. Kullanıcı şifrenizi girdikten sonra gelen ekrana söz konusu bu kodu girdikten sonra hesabınıza erişebilirsiniz. Bu kodların tek kullanımlık olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

 

6- Find My iPhone özelliğini kapatın.

iCloud hesaplarının çalınmasına Find My iPhone’da bulunan bir güvenlik açığının sebep olduğu belirtiliyor. Mobil cihazların kaybolması veya çalınması durumuna karşı kullanılmak üzere geliştirilen bu uygulamanın böylesine bir soruna yol açmış olması ise gerçekten trajikomik. Mevcut durumu göz önüne aldığımızda yapılabilecek en mantıklı hareket Find My iPhone özelliğini kapatmak olacaktır. Bu özellik kapalıyken cihazınız çalınırsa veya kaybolursa, başka bir Apple cihaza kendi kullanıcı bilgilerinizle giriş yaparak tekrar aktif edebilirsiniz. Bu özelliği kapatmak için; Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > iPhone’umu Bul (aktifse kapatın).

 

 

Telefonlarımız dinleniyor mu? Telefonda ya da arama motorlarında kullandığımız sözcüklere göre reklam uygulaması doğru mudur?

Başta Google olmak üzere arama motorları bizim verilerimizi inceliyor. Hem de derinlemesine inceliyor. Bunu android uygulamaları üstünden yapıyor. Tabi ki tonla veri oluşuyor bize yaptığı incelemelerden. Oluşan tonla veri nasıl gidiyor Google’a peki? Nereden derseniz, tabi ki bizim telefon hatlarımız üstünden. Google ve diğer arama motorları ios veya android ile çalışan akıllı telefonları anı anına takip ediyor ve bunun kaydını tutuyor. Örneğin Google’ın harita servisi maps’in ‘timeline’ sekmesinde e-posta ile bağlantı kurulduğunda ziyaret ettiğiniz yerlerin dökümünü harita üzerinde görebiliyorsunuz. Google'a teslim olmak için bir adet Gmail hesabı yeterli oluyor. Gmail hesabınız sayesinde Google'ın tüm servislerini kişiselleştirip kullanabiliyorsunuz. Hem de ‘ÜCRETSİZ’. Dürüst olalım kimse babasının hayrına ücretsiz bir hizmet sunmaz. Hele ki günümüz dünyasında.

 

Google an be an sizi izliyor. Google da bu hizmetleri ücretsiz sunmuyor. Karşılığında sizin şahsi bilgilerinizi, davranışlarınızı, hobilerinizi, nerelere gittiğinizi, ne izlediğinizi, hatta işi üst boyuta taşırsak ‘aileniz’ için internetten neler satın aldığınızı veri merkezinde depoluyor. Bu bilgiler her ne kadar ‘anonim’ olarak toplanıyor dense de insan bir tedirgin oluyor. Bu rehberimizde Google'ın sizi izlemesini nasıl kapatacağınızı adım adım anlatıyoruz. Eğer Google'ın sizi analiz etmesini istemiyorsanız bu adımları uygulayabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için Gmail hesabınız ile tarayıcınızda oturum açmış olmanız gerektiğini belirtelim.

 

1. Adım: Gmail hesabınız ile giriş yapın. Daha sonra Google Hesabım sayfasını açın.

 

2- Adım: Google Hesabım sayfasında, Kişisel Bilgiler ve Gizlilik bölümü yer alacak. Bu bölüme tıklayın.

 

3. Adım: Gizlilik sayfasından ise Etkinlik Kontrolleri bölümüne tıklayın.

 

4. Adım: Etkinlik Kontrolleri bölümünde; Web ve Uygulama Etkinliği, Konum Geçmişi, Cihaz Bilgileri, Konuşma ve Ses Etkinliği, YouTube Arama Geçmişi ve YouTube İzleme Geçmişi seçenekleri yer alacak. Bunları pasif hale alarak izlemeyi duraklatabilirsiniz.

 

5. Adım: Şimdi sıra geldi Google'ın kişiselleştirilmiş reklam özelliğini kapatmaya. ‘Kişisel bilgiler ve gizlilik’ bölümünden Reklam Ayarları seçeneğine tıklayın.

 

6. Adım: Reklam Ayarları bölümünde yer alan ‘Reklam Kişiselleştirme’ seçeneğini pasif hale getirin.


Haber okunma sayısı: 993Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA