• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Et ve Süt Kurumu ESK sahipsiz mi!

et-ve-sut-kurumu-esk-sahipsiz-mi

Bakanlığa bağlı Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, Antalya’da satış mağazası ya da franchising bayisinin olmadığını açıkladı. Buna rağmen kentteki firmaların internet sitesinde ESK logo ve markaları göze çarpıyor, devlet halen bu aldatmacaya adeta seyirci kalıyor
11 Ekim 2017 Çarşamba 01:26

Taklit ve tağşiş edilen ürünle mücadele eden bakanlığın ürünlerini satan çakma bayiler var

 

Et ve Süt Kurumu sahipsiz mi!

 

Bakanlığa bağlı Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, Antalya’da satış mağazası ya da franchising bayisinin olmadığını açıkladı. Buna rağmen kentteki firmaların internet sitesinde ESK logo ve markaları göze çarpıyor, devlet halen bu aldatmacaya adeta seyirci kalıyor 

İkisi de bakanlığa bağlı

Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü (AOÇ) ile Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğü; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı birer kamu kurumu olan resmi statüdeki müdürlük olarak yer alıyor. Antalya’da bazı firmalar, organik ürün satan bu kurumların yetkili bayisi ve şubesi olmadıkları halde birinin ya da her ikisinin ismini, logo ve markasını kullanıyor, ticari kazanç elde ediyor. Özel şirketlerin mağazalarında bu logolar olmasa dahi, satışta yapılabilen şirketin internet sitelerinde ESK ve AOÇ logoları ana sayfada yer alıyor.

 

Antalya’da mağazamız yok

Et ve Süt Kurumu'ndan (ESK), 6 Haziran 2017 günü yapılan açıklamada, "Antalya ilinde farklı adreslerde kurumumuz ismini ve logosunu kullanmak suretiyle faaliyet gösteren mağazalar olduğu tespit edilmiştir. Et ve süt sektöründe, piyasaya güvenilir ve kaliteli ürünler sunan, tüketicilerin ihtiyacını uygun fiyata karşılayan ve sektörde öncü bir kuruluş olan kurumumuzun, iş bu mağazalar ile herhangi bağlantısı ve ticari ilişkisi yoktur. İlgili firmalar hakkında hukuki süreç başlatılmıştır. Antalya ilinde kurumumuzun satış mağazası ya da franchising bayisi bulunmamaktadır. Kurumumuz mağaza ve franchisinglerine ait adres ve  iletişim bilgileri web sayfamızda yer almaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denilmişti.

 

Mağaza sayısı artıyor

Açıklamada bahsedilen hukuki sürecin hangi aşamada olduğu bilinmemekle beraber bu firmaların Et ve Süt Kurumunun ismini halen kullanmaya devam etmesi, devletin de bu işe adeta seyirci kalması, dikkat çekici bir durum olarak belleklerde yer ediyor. Tüm bunlara rağmen Antalya’da faal olan mağazalar özellikle internet sitelerinde Et ve Süt Kurumu’nun logosu ve ismiyle yer almaya ve satış yapmaya devam ediyor.

 

4 mağazaları var

Antalya’da ESK ifadesi; özellikle Hasan Alperen Akbaş isimli şahsa ait Alperenler 1923 Gıda şirketi bünyesindeki mağazaların sitelerinde göze çarpıyor. Biri Manavgat, 2’si Muratpaşa ve biri Konyaaltı’nda olmak üzere firmanın 4 mağazası bulunuyor. Firmanın internet satış mağazası olarak da kullanılabilen internet sitesi aocantalya.com’da Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ile Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) logosu sitenin sol üst bölümünde yan yana yer alıyor. Siteye girenler kurumun ESK yetkili bayisi olduğu algısına kapılıyor. Bu şirket kayıtlara göre aynı zamanda Atatürk Orman Çiftliği’nin Manavgat’taki yetkili bayisi gözüküyor. Ancak internet sitesinde Et ve Süt Kurumu logolarının da yer aldığı Muratpaşa ve Konyaaltı’ndaki 3 mağazasının fiiliyatta ismi de logosu da Atatürk Orman Çiftliği! Şirketin bu 3 mağazada AOÇ yetkili bayisi olup olmadığı ise bilinmiyor.

 

Çakma şubeden organik yiyecek

Bu ve benzeri şirketlerin bağlı olduğu mağazalar ve mağazaların internet siteleri üzerinden halka iki devlet kurumu adına organik yiyecek, içecek ve et ürünleri satışı yapılıyor. ESK’nın Antalya’da hiç şubesi bulunmuyor, AOÇ’nin ise sadece Manavgat’ta şubesi gözüküyor ve firma sadece burada yetkili görünüyor. Bu iki devlet kurumuna ve buralarda çalışan kamu görevlilerine rağmen bazı şirketler hukuka aykırı olarak bu kamu kurumlarının ismini taklit yoluna gidiyor, marka ismini kullanıyor, fikri ve sınai haklara aykırı davranıyor, halkı yanıltıyor, kamu görevini usulsüz üstleniyor. Şirketin internet sitesindeki ESK logo ve tanıtımın aksine, son 10 ay içerisinde açılmış olan kent merkezindeki 3 mağazasında ESK tabelası bulunmuyor. Sadece bir şubesinde Et ve Süt Çiftliği ibaresi yer alıyor.

 

İddiaları reddetti

Konuyla ilgili olarak şirket yetkilisi olduğu öğrenilen İsa Akbaş’a 2 Ekim 2017 günü ulaşıldı. Akbaş sorduğumuz sorular üzerine önce iddiaları yalanladı. İddiaların, şirketleriyle ilgisi olmayan Muratpaşa Camisi yanındaki bir işletmeyle ilgili olduğunu söyledi. Ancak kendi internet sitelerindeki logo, resim ve markalara göre Antalya’da şubesi bile bulunmayan ESK’nın ve ayrıca AOÇ’nin tek şubesinde yetkili satıcı oldukları hatırlatıldı. ESK ve AOÇ’nin logolarının ve isimlerinin; şirketlerine ait internet sitesinde kullandıklarının belirtilmesi üzerine ilginç bir savunma yaptı:

 

İlginç savunma

“Biz Et ve Süt Kurumu ile yeni anlaşma yaptık. Yeni anlaşma yaptık derken ürünleri daha başlamadı daha. Hatta bakanlık açıklama yaptı, belirli marketlerde, zincir marketlerde vatandaşa daha uygun et sunabilmek için, uygun fiyata onlar belirliyor, et satışına başlayacağız. Ama henüz daha imzalar karşılıklı atılmış değil, anlaşıldı. Bunu da biz birebir yapamıyoruz, kurumumuz yapıyor, Atatürk Orman Çiftliği yapıyor orayla. İmzalar atıldıktan sonra et de gelince… Bir de insanlar yanlış yönleniyor. Et ve Süt Kurumu, bakın bizde Et ve Süt Çiftliği. Atatürk Orman Çiftliği’nin bir yan kuruluşuyuz. Tabelalarımız da hep Et ve Süt Çiftliği diye geçer ve Atatürk Orman Çiftliği diye geçer. Ama şimdi önümüzdeki hafta ya da bu hafta içinde bakanlık açıklama yaptı zaten, karşılıklı imzalar atılacak, yakında Et ve Süt Kurumu’na ayrı bir reyon açıp onların belirlediği fiyattan ürün satışına Antalya’da ilk biz başlayacağız. Zaten tabelamızda değişecek, Tarım Hayvancılık ve Gıda Ürünleri Satış Mağazaları olacağız.” Tüm bu savunmalara rağmen Alperen 1923 Gıda şirketinin aocantalya.com isimli internet sitesinde; şirketin Et ve Süt Çiftliği değil AOÇ logosu ile birlikte, Antalya’da şu ana kadar hiç bir şubesi bulunmayan ESK’nın da ismi ve logosu yer almaya devam ediyor.
İŞTE HALKI YANILTAN O FİRMAYA AİT SİTENİN EKRAN GÖRÜNTÜLERİ:
Haber okunma sayısı: 3313Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA