• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

SENET FOTOKOPİ, HACİZ GERÇEK!

-senet-fotokopi-haciz-gercek

Antalya’da bir vatandaş iddiaya göre tahsil ettiği senedi; fotokopisini kullanarak yeniden tahsil etmek istedi. Hatta yetkisiz mahkemeden aldığı kararla bir esnafın mallarını ihtiyaten haczetti
07 Ağustos 2018 Salı 17:37

 SENET FOTOKOPİ,

HACİZ GERÇEK!

 

Antalya’da bir vatandaş iddiaya göre tahsil ettiği senedi; fotokopisini kullanarak yeniden tahsil etmek istedi. Hatta yetkisiz mahkemeden aldığı kararla bir esnafın mallarını ihtiyaten haczetti

 Senet elden ele

Olay 2018 yılında Antalya’da yaşandı. İddiaya göre bir arsa alışverişi ile başlayan ticari ilişki kefilli senetlere bağlandı. Senetlerin bir kısmı borçlu tarafından vadesinden önce peyderpey ödendi. Son senede gelindiğinde alacaklı; maddi durumunun kötü olduğunu gerekçe göstererek borçludan yine vadeden önce ödeme yapmasını istedi. Borçlu; bu defa vadeden önce ödemeye yapamayacağını, vadeyi beklemesi gerektiğini belirtti. Bunun üzerine kefilden rica edildi, kefil vadeden önce borcu ödedi ve senedi alacaklıdan geri aldı. Senedi elinde bulunduran kefil haliyle ödediği parayı borçludan istedi. Borçlu da yine parçalar halinde kefile ödeme yaptı. Borç bitince bu defa borçlu, senedi kefilden geri aldı.

 

Savcılık reddetti

Bu arada son senedin vadesinden önce sıkıştığını belirten asıl alacaklının aynı zamanda karakola giderek senedi kaybettiğini ancak kimseden şikayetçi olmadığını söylediği ortaya çıktı. Alacaklı kaybettiğini öne sürdüğü senetle ilgili mahkemeye başvurarak senedin iptal edilmesini istedi. Daha sonra borçlu kişiye bir ihtarname çekerek olayı anlattı ve senedin herhangi bir kimseye ödenmemesini istedi. Ancak borçlu kişi zaten bu senedin bedelini kendisinin de bildiği gibi kefile ödemiş olduğunu söyledi.  Senedi kefilden geri almış olduğunu da ekledi. Bunun üzerine alacaklı kişi yine savcılığa gitti. Bu defa senetleri borçlu kişi ile kefilin birlikte rızası dışında ele geçirdiklerini iddia etti. Kendilerinden şikayetçi oldu. Savcılık ise borçlunun her iki başvurusunu birlikte değerlendirdi, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

 

Mahkeme de reddetti

Alacaklının iptal talebiyle başvurduğu Asliye Ticaret Mahkemesi ise davacı vekilinin, ‘senedin borçlunun elinde olduğu iddiası ile dosyayı devam ettirmeyi istememesi üzerine’ davanın reddine karar verdi. Böylelikle senedin alacaklı kişinin elinden rızası dışında çıktığı iddiasının yerinde olmadığı, savcılığın kovuşturmaya yer yok kararı ile tescillenirken mahkeme de senedin iptal edilme talebini reddetti. Alacaklı olduğunu öne süren kişi, sebebi bilinmemekle birlikte istirdat (geri alma) davası da açmadı.

 

Yetkisiz mahkemeye başvuru

İddia o ki bu yaşananları içine sindiremeyen alacaklı bu defa yetkisiz bir mahkemeye üstelik de fotokopi senetle başvurdu. Hem borçlunun hem de kefilin tüm malvarlığına haciz konulmasını ayrıca senet bedelinin faiziyle birlikte tahsilini istedi. Yetkisiz mahkeme de aslı ibraz dahi edilmemiş olan fotokopi senede itibar ederek alacaklı olduğunu iddia eden kişinin talebini kabul etti. Karara istinaden borçlu ve kefilin tüm taşınır ve taşınmaz malvarlıklarına haciz konuldu, hatta işyerindeki masa ve sandalyeler dahi haczedilerek muhafaza altına alındı ve el konuldu. Haciz sonrası borçlu adeta iş yapamaz hale geldi.

 

Karara itiraz edildi

Yaşanan gelişmeler üzerine borçlu; adli tatilin hemen öncesinde verilen bu skandal karara haksız olduğu gerekçesiyle itiraz etti. İtirazında; bu kararın görevli Asliye Ticaret Mahkemesi yerine görevsiz ve yetkisiz Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilmiş olduğunu belirtti. Ayrıca; borç ödenerek senet geri alınmış olduğu halde mahkemece “senet aslı görülmeksizin fotokopi ile yetinilerek” bu haksız kararın verildiğini ileri sürdü.

 

Tüm yasal yollara başvuracaklar

Öte yandan senede konu taşınmazın tapusuna ihtiyati haciz şerhi koymak varken, haczin borçlu ve kefilin taşınır, taşınmaz tüm malvarlığına yöneltildiğini beyan etti. Son olarak ise ‘haksız dava sebebiyle verilen bu ihtiyati haciz kararı sonucu uğranılan maddi ve manevi zarara ilişkin olarak hukuki, idari ve cezai tüm yasal yollara başvuracaklarını’ belirtti.


Haber okunma sayısı: 1441Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA