• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Üçüncü kart kapıda

ucuncu-kart-kapida

Antalyalı, ANTKART ve HALKKART'tan sonra yeni kartla tanışacak. Antalya’nın 5 merkez ilçesi dışında kalan 14 ilçede belediye şirketi Antalya Ulaşım A.Ş.’nin bir akıllı kart işini 10 yıl süresince kurup işletme ya da kurdurup işlettirmesi mecliste oy çokluğu ile kabul edildi
13 Ekim 2014 Pazartesi 20:04

  

Üçüncü kart kapıda

 

Antalyalı, ANTKART ve HALKKART'tan sonra yeni kartla tanışacak. Antalya’nın 5 merkez ilçesi dışında kalan 14 ilçede belediye şirketi Antalya Ulaşım A.Ş.’nin bir akıllı kart işini 10 yıl süresince kurup işletme ya da kurdurup işlettirmesi mecliste oy çokluğu ile kabul edildi 

 Şükrü AĞIRMAN

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumu, belediye başkanı Menderes Türel başkanlığında ASAT binasında gerçekleştirildi. 103 üyeli meclis, 82 üyeyle saat 14’te 19 gündem maddesiyle başlayan meclis ile Kepez Belediye Meclisi ikinci oturumunun saatlerinin çakışması dikkat çekti. Keza Kepez ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olan isimler iki meclis arasında kaldı. Meclisin kuşkusuz en önemli maddeleri özellikle toplu ulaşım sistemleri ve toplu taşıma araçları ile ilgili olan maddeler oldu. Halkı birebir ilgilendiren en önemli madde ise toplu ulaşımla ilgili ilçelerde kart sistemi kurulması oldu. ANTKART ve HALKKART'tan sonra Antalya'ya Bütünşehir kapsamında yeni bir kart sistemi gelecek.

 

KOORDİNATÖR ve HASTA ADAM TARTIŞMASI:

Hasta adam tartışması

AK Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, ‘hasta adam’ benzetmesi üzerinden konuşunca tartışma yaşandı. Bayraktar, bir çok kişinin yaşamını yitirdiği ülke içindeki Kobani olaylarına değinerek “Hasta adam konumundan kalktı dünya arenasında ipi göğüsleyecek konuma geldi. Ülkemizin huzurunu bozmak istiyorlar. Dilerim ki bundan sonra olumsuz yaşanmaz. Ülkemizin ambulansına bile taş atacak kadar seviyesiz olanları kınıyoruz, lanetliyoruz. CHP yeni il başkanı Cavit Arı’yı kutluyoruz” dedi.  CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya da yaşanan Kobani olaylarla ilgili herkese başsağlığı diledi. “Az önce hasta adam örneği verildi. Keşke AK Parti, bu şehitlerin sayısını azaltma konusunda da aynısını gösterebilseydi diyorum. Cumhuriyetin kuruluşuyla buna hasta adama son verilmiştir.  Bu kurtuluş savaşıyla ispat edilmiştir. Bir daha da edilmesine gerek yoktur” dedi.

 

Örgüt yerine grup görüşü bildirilsin

MHP’nin uyarısı üzerine başkan Türel, teamüllere rağmen genel değil de kent gündemi konusunda konuşulmasını rica etti. Tartışmalarda, siyasi polemik yaşanmaması açısından, partilerin örgüt görüşü yerine partilerin meclisteki grupları adına görüş bildirilmesi talep edildi.  Bayraktar ise “Ben burada siyaset yapmadım. Daha önceki dönemde sayın (CHP’li) Akaydın buna benzer çok konuşma yapmıştır. Bu ülke IMF’ten borç alırken borç verecek konuma gelmiştir. Neden bu sözlere karşı çıkılıyor” dedi. Türel “Geçtiğimiz başkanlık döneminde de bu mecliste, sanki TBMM’ymiş gibi genel siyasete ilişkin konular görüşülmüştür. ABB Meclisi yerel bir meclistir” dedi.

 

Koordinatör tartışması

CHP Sözcüsü Başkaya ayrıca, Büyükşehir ilçe koordinatörlerinin siyasi bir kimliğe sahip isimlerden seçildiğini eleştirdi. Partilisi olan CHP’li İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru’nun Türel’den koordinatör atanmasına tepki göstererek “Sayın başkanın görüşü, kendi görüşüdür” dedi. Türel “Koordinatör atama işi bizden önceki belediye başkanı döneminde yapıldı” dedi. Dönemin meclis üyesi şimdinin Döşemealtı Belediye Başkanı CHP’li Turgay Genç’in büyükşehirin eski başkanlık döneminde Döşemealtı koordinatörü ve koordinasyon merkezi sorumlusu olduğuna vurgu yapıp “Ama o meclis üyesiydi, sizin atamalarınız siyasi kimlikli kişiler. Partilerin eski başkanları gibi isimler bu göreve getiriliyor” eleştirisinde bulundu.

 

AKILLI KART İŞİ:

14 ilçeye yeni kart sistemi

6360 Sayılı 14 ilde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında, kent bütününde yürütülmekte olan toplu taşım sisteminde gerekli uyum ve koordinasyonun sağlanması amacıyla; Antalya Büyükşehir Belediye sınırları içindeki 14 ilçede (Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu İlçeleri hariç) akıllı kart teknolojisiyle elektronik ücret toplama ve araç takip otomasyon sistemini 10 yıl süreyle kurmak veya kurdurmak, işletmek veya işlettirmek amacıyla, belediye şirketi Antalya Ulaşım A.Ş.’ye verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporu tartışıldı.

 

Nasıl olacak yani

Buna göre, başkan Türel'in Başdanışmanı Avukat Caner Şahinkara yönetimindeki belediye şirketi Antalya Ulaşım A.Ş., Halkkart'ın kullanıldığı merkez ilçeler hariç, diğer ilçeler dahil tüm Antalya için bir kart sistemi kuracak ya da kurduracak. İki sistemin nasıl beraber çalışacağı merak konusu. Kemer’den Antalya’ya gelen burada farklı kart kullanacak. Antalya’dan Manavgat’a gittiğinde ise Kemer’de kullandığı kartı kullanacak. Kent merkezindeki vatandaş da aynı durumu yaşayacak. Hatırlanacağı üzere AK Parti'li Menderes Türel, 2004-2009 arasındaki ilk başkanlık döneminde Antalya'yı Antkart ile tanıştırmış, kendisinden sonra göreve gelen CHP'li Mustafa Akaydın ise bu kart sistemi yerine A-Kent firmasının işlettiği Halkkart'ı getirmişti.

 

Kemer’de Halkkart var

Bu kart sistemleri kent merkezi ve merkezdeki 5 ilçede geçerli olmuştu. Kemer gibi ilçelerde ise Halkkart firması ilçe belediyesi ile özel bir anlaşma yaparak kart sistemini orada hayata geçirmeye çalışmıştı. Halkkart sistemi Antalya'da belirtilen tarih aralığında bir türlü faaliyete geçememiş, faaliyet sonrasında ise bir çok aksaklık yaşanmıştı. Antkart ise belediyeye dava açarak milyonlarca lira tazminat kazanmıştı. Belediye, şu anda bu tazminatı ödemeye devam ediyor. Mahkemece 2 kez iptal edilen, ihalesi ve işletimi hakkında yolsuzluk iddiaları sonrası ağır ceza mahkemesinde davası devam eden Halkkart ise hala toplu taşıma araçlarında kullanılıyor.

 
Şerh koydular

Toplu taşımdaki akıllı kart sistemi ile ilgili olarak CHP ve MHP’li meclis üyeleri, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başka firmaya yani 3’üncü kişilere verilmemesi şerhiyle kabul oyu verdi. Başkan Türel “Özellikle büyük ilçelerimizde toplu ulaşıma yönelik sıkıntılar var. Esnaf en iyi hatlarda taşımak ister. Yolcu kapasitesinin düşük olduğu yerde ise hizmetten imtina ederler. Bunun çözümü akıllı kart uygulaması. Bu olmayınca havuz sistemi kurulamıyor, böylece rotasyon yapılamıyor. Sistem kurulunca herkes rızkı neyse alacak. Böylece bir hatta çalışmanın avantaj ve dezavantajı kalkacak. Ben bu tip çalışmaların (akıllı kart işinin) belediye bünyesinde yapılmasını önemsiyorum” dedi.  

 

CHP ve MHP üçüncü şahıslara karşı

CHP Sözcüsü Songül Başkaya “Yapılan ulaşım icraatları sonucu bazen esnaf bazen halk mağdur edilmiştir. Her iki dönemde de (AK Parti’li Türel ve CHP’li Akaydın) sıkıntı yaşanmış ve bu seçim sonuçlarını ciddi etkilemiştir. Hepimiz bundan muzdaribiz. Sizin dediğiniz gibi belediyenin bu sistemi işletmesini önemsiyoruz. Çünkü ilgili gündem maddesinde ‘sistemi kurmak ya da kurdurmak, işletmek veya işlettirmek’ deniyor. Yani üçüncü şahıslara verilmesine karşıyız” dedi. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli’de benzer görüşlerini sarf etti. Türel “Ben şahsi görüşlerimi kanaatimi söyledim. Meclis tutanaklarına da geçti” dedi. Kart işinin aykırı görüş nedeniyle gündemden çekilmesi tartışıldı ancak kabul görmedi.  Yapılan oylamada toplu taşımada kart işi oy çokluğu ile kabul edildi. 6360 sayılı kanunun 10’ncu maddesine göre artık 5216’nın 26’ncı maddesine iş yapacak olan belediye şirketlerinin artık yapacakları tüm işlemleri 2886 sayılı kanuna göre artık yapmak zorunda olduğunu vurguladı.

 

TOPLU ULAŞIMDA GELİR TARİFESİNE ZAM:

Esnafın gelir tarifesine zam yapıldı

 “19 ilçede ticari olarak faaliyette bulunan taksi, toplu taşıma araçları otobüs ve minibüsler ile C serisi sıralı plaka grubu servis araçlarına yönelik taşımacılığı geliştirmek, denetimleri kolaylaştırmak, korsan taşımacılığın önüne geçmek, uygulama birliğini oluşturmak ve devamlılığın sağlanabilmesi ile ilçelerden gelen vatandaşların mağduriyet yaşamaması için; ruhsat harçları, durak aidatları, uygunluk belgeleri ve C plakalı araçların güzergâh izin belgelerinin düzenlenmesi ve bu araçların devir işlemlerinde katkı paylarının Belediyemiz tarafından her yıl uygulanan Gelir Tarifesine göre belirlenmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporu ile Ulaşım Komisyon Raporu” ise görüşülen ikinci en önemli maddeydi.

AK Parti grubu, ulaşımda devir, belge, koltuk sayısı ve benzeri için yapılan zamları içeren gelir tarifesiyle ilgili maddenin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geldiği şekliyle yani ulaşımda 4 ayrı bölgeye bölünen kentte yapılan çeşitli zamların kabul edilmesini istedi. CHP çekimser oy verirken ulaşım esnafının gelir tarifelerine zam yapılan madde oy çokluğu ile kabul edildi.

 

STRATEJİK PLAN:

Festivalin bilet ücretinin tartışması

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunları gereğince hazırlanan 2015 – 2019 yılları arası 5 yıllık dönemi kapsayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporu da kabul edildi. CHP Grup Sözcüsü, 640 km’lik sahil bandında 2 milyonun üzerinde hektar yüzölçümünde yer alan Antalya’nın bütçenin ve planın buna göre ayarlanması gerektiğini belirtti. 104 sayfalık plan kitapçığının bazı konularda eksik olduğunu öne sürdü. Plan kitapçığında yer alan festivallere ve halkın festivallerle buluşturulmasına değinerek, bu yıl Altın Portakal’ın çok başarılı olamadığını söyledi. Geçen dönem bilet fiyatlarının 1 şimdi ise 8 lira olduğunu söyledi. Plana göre halkın festivalle oluşturulması amaçlanırken 8 katı bedelle halkın festivallerle nasıl buluşturulacağını merak ettiklerini belirtti. Planda kadından sadece bir yerde, sayfa 99’da amaç 15’in altında bahsedildiğini söyledi.  Bütçe ile ilgili rakamları eleştirdi. Türel “Geçtiğimiz yıl belediye bütçesi 850 milyonken biz taslak bütçeyi 800 olarak belirledik çünkü amacımız gerçekleşen bütçedir. Bu bütçenin de üzerine çıkabiliriz” dedi. Stratejik plan komisyondan geldiği şekliyle kabul edildi.

 

SPORCULARLA SÖZLEŞME YETKİSİ:

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanarak, sporcular ve belediye arasında imzalanacak olan protokol ve sözleşmelerde imza yetkisi Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e verildi. Başkan Türel böylece sporcularla sözleşme yapabilecek. Bu talep oybirliği kabul edildi.

 

ADRASAN TOPTANCI HALİ KAPATILDI:

6360 sayılı Kanun gereğince 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden sonra Adrasan Toptancı Hali ile diğer toptancı halleri Büyükşehir Belediyesi’ne devir edilmişti. Belediye yönetimi, Adrasan Toptancı Hali’nde incelemelerde bulundu. 10 işyerinin bulunduğu toptancı halinde ulaşım imkanlarının uygun olmadığı, çevre düzenin ve alt yapısının toptancı hal için uygun olmadığı, hal içerisinde bulunan az sayıda işyerlerinin baraka halinde olduğu, Adrasan bölgesinde bulunan üreticilerin ürünleri aracılar vasıtasıyla bahçelerden alıp Kumluca ve çevresindeki hallerde işlem görmesi için götürdükleri tespit edildi. Adrasan Toptancı Hali’nin faaliyetlerinin sona erdirilerek kapatılması istendi. Yapılan oylamada oybirliğiyle toptancı hali kapatıldı.

 

FESTİVAL ÇARŞISI:

Doğu Garajında yer alan Festival Çarşısı ve Halk Pazarı esnafı, Antalya Muratpaşa ilçesi Alan Mahallesi 12947 ada 1 parsel sayılı alanda yer alan Turizm Çarşısı’na taşınmıştı. ‘Çarşının uzun süredir yapılmayan bakım onarım ve tadilat işlemlerinin bir program dâhilinde yapılacak olması ve bu sürede çarşıda herhangi bir ticari faaliyet yürütülemeyeceğinden, çarşı esnafından alınan işgaliye bedellerinin dondurulması’ ile ilgili madde oybirliği ile kabul edildi.

 

LARA BİRLİK’TEKİ YERLERİN KİRALANMASI:

Lara 20 yıllığına kiralık

Bütünşehir kanunu ile Büyükşehir’e geçen, Lara Plajı’nın yer aldığı Lara Birlik’teki alanların kiralanmasına yönelik madde de tartışma çıktı. İlgili maddeye göre Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Güzeloba Mahallesi 12652 ada 1-2, 12653 ada 1-2, 12654 ada 1-2, 12655 ada 1-2, 12656 ada 1-2-4-5-6, 12700 ada 7-8-9-13-16, 27957 ada 16, 27971 ada 1 ve 27972 ada 1 parsel sayılı taşınmazlar üzerine hazırlanacak projeye göre işletilmesi veya işlettirilmesi işinin sınırlı ayni hak tesisi suretiyle 20 yıl süreyle 2886 sayılı yasa hükümlerine göre ihaleye çıkarılabilmesi için belediye encümenine yetki verilmesi istendi. CHP ve MHP grubu Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bununla ilgili ret kararı vermişti. MHP grubu 20 yıllık kiralamaya karşı çıktı. Muhalefet tarafından olayın davalık olduğu, aksi bir karar çıkması durumunda ağır yaptırımların olacağı hatırlatıldı. Konuyla ilgili halkta referandum yapılması talep edildi.

 

Lara Plajı’nın bir kısmı ücretli olacak

Türel “Yargı kararı karşısında boynumuz kıldan incedir. Ama yargı kararlarını bekleyerek zaman kaybederek hizmet etmekten imtina edemeyiz. Lara Birlik benim ilk dönemimde halka ücretsiz plaj olarak sunulmuştu. Orada peyzaj düzenlemesi gibi kısmi düzenlemesi yapılmıştı. Şimdi için ise halk için bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu daha kesinleşmiş bir plan değildir. STK’lardan görüş alacağız. Plajın tamamen halka ücretsiz olduğu ve bir kısmı da aldığı hizmete göre ücretli olan alanların olduğu bir proje düşünüyoruz. Proje çalışmasını Ekdağ şirketimiz yaptı. Bayan bir mimar arkadaşımız hazırladı” dedi.

 

Başkaya sordu:Hangi sıfatla?

CHP Grubu Sözcüsü Songül Başkaya “Burada art niyetli eylemleri görebiliyoruz” diyerek Lara Birlik seçimlerini eleştirdi ve “Lara Birlik rant alanı olan (Lara Plajı’nı) bir alanı kamu adına korumakla ve ücretsiz çalıştırmakla sorumlu olan bir kurumdur.  Biz Lara Birlik seçimini yapmaya çalışırken birliğin CHP’li iki belediye meclis üyesi (AK Parti’ye) transfer edildi. Ben hem CHP Meclis Üyesi hem de Lara Birlik üyesiyim. Lara Birlik feshi kesinleşmiştir ama yargıdadır. Belediye şirketi Ekdağ tarafından hangi sıfatla Lara Birlik bölgesinde alanın planlaması yapılmakta ve esnafla görüşülmektedir merak ediyorum. Hangi sıfatla projeler hazırlanıyor. Tüm meclis üyelerine vicdanlarıyla oylama yapmaya davet ediyorum. Biz CHP grubu olarak ret vereceğiz” dedi. 

 

CHP’ye plaj eleştirisi

Başkan Türel “Şu anda alanın tasarrufu kanunla belediyemizin yetkisine verilmiştir. Yargı eğer Lara Birlik lehine karar verirse biz projelerimizi Lara Birlik’e sunarız. Zaten proje avam projedir. Onlara yardımcı oluruz. Halkımızın istifadesine açık bir plaj düzenlemesi yapmak istiyoruz. Bunun, adının başında ‘halk’ olan bir parti, şimdi aynı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), halkın bu plaja ulaşmasını engelleyecek bir tutum izliyor. Bunu 5 yıl boyunca her yerde söylemeye devam edeceğim. Daha önce Konyaaltı’nda yapılmıştı şimdi burada yapıyorsunuz. Siz ne kadar engellesiniz de biz bu hizmetleri halka en iyi şekilde vereceğiz. (Başkaya bunu sataşma olarak görüp sözünü kesince) Eğer aynı tutumunuzu sürdürürseniz mecliste söz almayla ilgili yönetmelik hükümlerini okuyacağım, size hatırlatacağım)” dedi.

 

Halkımız zekidir

Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal’da bu sözler üzerine “Halkımız zekidir sayın başkan. Zaten halkımız bu plajı ücretsiz kullanmaktadır. 20 yıllığına verme çabası var. Kanuni olan her şey hukuki olmayabilir. Kanun hukuka göre çok daha dar bir kavramdır. Uzun süreli kiraya vermek kanunen uygun olabilir. Bu tip süreler çok büyük kurumlar, işletmeler içindir. Oraya ciddi bir yapı yapılamaz. 20 yıl sonra kaçımızı hayatta olacak. Biz hayatta olanlar oraya gideceğiz. İşletmecinin çocukları işletecek orayı beklide. O zamana kadar 5-6 seçim yapılacak, meclis üyeleri değişecek. Biz bu maddeye karşıyız” dedi.

 

Böcek patladı

Konyaaltı Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek “Sayın Türel sizin daha önce ücretli dediğiniz Konyaaltı Sahili, barakalardan ibaretti. 120 günde biten bir sahil projesidir. Daha önce burayı almak istediniz ama yargı size yanıt verdi. Şimdi bir daha konuyu gündeme getirdiniz. Konyaaltı sahilinde şu anda her şey belediyemize aittir. Sizin yaptığınız bir şey yoktur. Böylesine önemli bir sahili ATSO yönetimindeyken takdir ediyordunuz ama şimdi siyaseten lütfen eleştirmeyin. Şemsiye ve şezlongu ücretsiz yapmak dışında ne yaptınız. Üzüldüğümü belirtmek isterim” dedi.

 

Tuvaletlere kadar denetledim

Türel, Konyaaltı sahilinin önceki sorumlusu olan  Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e seslenerek “Sizin daha önce Konyaaltı’nda yaptığınız düzenlemeler için teşekkür ediyorum. Bana neler söylenmedi. Yok ona peşkeş çekecek yok buna peşkeş çekecek haberleri yer aldı gazetelerde. Fısıltı gazetelerinde neler yer aldı. Ama ne oldu, devran döndü. Peşkeş çekilecek denilen Türel, her kesimin kullanacağı bir plaj açtı. Eksikliklerimiz oldu, oldu ama tamamlamak isteriz. Bu geçici süre içerisinde ne yapabiliyorsak yapmaya çalıştık. Şimdi ise Konyaaltı sahilinde Mimarlar Odası ile birlikte bir yarışma projesi hazırlıyoruz. Geçmişte yapılan hizmetleri inkar etmeyiz ama daha iyisini yapacağımızı söyleriz. Halka açık bir plaj düzenlememiz Konyaaltı’nda engellenmeye çalışıldı. Biz de kendi hukuki çözümümüzü ürettik. Orayı 3 yıllığına kiraladık. Bizim hesabımız vatandaşa halka hizmet etmek içindir. Başka hesaplar içinde olmadık. Gitmediğimi söylüyorsunuz ama ben o sahilde sürekli tebdili kıyafet gezdim. Tuvaletlerine kadar bizzat denetledim. Lara’da en azından sahilin önemli bir bölümünde halka ücretsiz bir plaj düzenlemesi yapmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Demagoji tartışması

CHP’li Songül Başkaya, “Sayın Türel demagojilerle hukuka aykırı işlemleri gizleyemezsiniz. Başkanımız hukuki olmayan işlemleri görecek kadar zekidir” dedi. CHP’li Muhittin Böcek “Konyaaltı’nda büfe dediniz şimdi büfeler daha büyük. Ücretsiz dediniz şimdi önümüzdeki dönem göreceğiz. Şemsiye şezlong 5 liraydı, kalan her şey ücretsizdi. Yapmayın sayın başkanım” diye konuştu. CHP’li Songül Başkaya “Ne zaman meclise önemli bir madde gelse demagoji yapmaya, 91 yıllık CHP’yi sorgulamaya kalkıyorsunuz. Bırakın bu siyaseti il başkanınız yapsın. Hukuksuz yaptığınız bir şey varsa bunu hukuka götürürken sizden izin de alacak değiliz. Sizin amacınız batı sahilini Anet doğu sahilini Ekdağ’a vermek. Üçüncü şahıslara vermenin de yolu açık. ‘Biz hizmet yapmak istiyoruz, CHP engel oluyor’ deniyor. Yok böyle bir şey. Halkımız her şeyi görüyor. Ne zaman konuşsak hemen demagoji yapılıyor. Sözlerimiz kesilmek isteniyor. Karşınızda yerel yönetimler konuşunda çalışmış bir insan duruyor. Demagojilerle engelletmeyeceğim sayın başkan. Cumhuriyetimizin kurucusu 91 yıllık çınara laf söyletmeyeceğim” diye konuştu.

 

Türel:Aman, dur, frenle vaziyeti

Bunun üzerine Türel “Aman, dur, frenle vaziyeti. Ben de söyletmem merak etmeyin. Siz konuşurken Lara plajından cumhuriyetimizin kurucusuna kadar ulaşınca biz de şaşırdık. Gazi Mustafa Kemal’e en büyük haksızlık . Bir plajın işletilmesi olayında bile Gazi Mustafa Kemal’in ismini telaffuz ediyorsunuz. İşte biz buna karşıyız. Siz halkçılık yaptığınızı söylemeye devam edin biz de halk için çalışmaya devam edelim. İlçe plajlarının, su sporlarının işletme işini biz ilçe belediyelere verecektik ama izin bile vermediniz ki. Konyaaltı’nda halk plajı yapmak isterken engel olundu. Geçmişte buralarda (ilçelerde su sporlarının yapıldığı alanlarda) çok kan döküldü. Mafya gündeme geldi. Biz buraya halkın plajını halkın adına işletmek için geldik. Biz halk için buradayız. Halka hesap veririz. Ben değişmiş bir Menderes olarak geldim” diyerek sert ifadeler kullandı.

 

Kiralamaya oy çokluğu kararı

CHP’li İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru “Ben size söylemiştim ama siz kadınlar plajı açtınız ve erkeklerin plaja girişini engellediniz” diyince başkan Türel “Siz bana ‘tesettür plajı mı açacaksınız’ dediğiniz de ‘rüya mı görüyorsunuz’ demiştim hala rüya görüyorsunuz. Biz tesettürlü ya da tesettürsüz tüm kadınlarımız için orada plaj yaptık. Bu anayasal bir haktır. Bu plaj tesettür plajı değildir. Orada Rus bayanlarda denize giriyor” dedi. Bazı meclis üyeleri, bu maddenin çok uzun süre tartışıldığını, yönetmeliklere aykırı olduğu, 5 saatlik yoldan meclise geldiğini söyleyince CHP’li Böcek buna tepki gösterdi. CHP’nin çekimser MHP’nin ret AK Parti’nin kabul oylarıyla Lara Birlik’teki alanların kiralanması oy çokluğu ile kabul edildi.

 

YENİ MEZHABA KÖMÜRCÜLER’E YAPILACAK:

Antalya’nın Döşemealtı ilçesi Kömürcüler Mahallesi 8197 ada 144 parsel sayılı taşınmaza Canlı Hayvan Pazarı (Mezbaha) yapılmak üzere, Maliye Hazinesi ile belediye arasında düzenlenen resmi senetlerde dikkate alınarak hazırlanan projeye göre yapılması, işletilmesi veya işlettirilmesi işinin sınırlı ayni hak tesisi suretiyle 30 yıl süreyle 2886 sayılı yasa hükümlerine göre ihaleye çıkarılabilmesi için belediye encümenine yetki verilmesi görüşüldü.

Kepez üstünde Döşemealtı’nda Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan mezbahayı şu anda belediye şirketi ANET işletiyor. Sonuç olarak mezbaha taşınacak ve borsa yönetimi ile birlikte işletilecek. CHP’li meclis üyeleri Süleyman Acar ve Sami Altun Plan ve Bütçe Komisyonu’nda buna ret verdi. MHP’li Ahmet Yaşar ve Ergüven Yılmaz ise 30 yıllık süreye tepki gösterip 3’üncü şahıslara verilebileceğini belirterek şerh koydu. CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya’da sürenin 30 yerine 20 yıl olmasını istedi. Aksi takdirde çekimser kalacaklarını belirtti. Süre, ANET Genel Müdürü Gökalp Dinçmen ile görüşülüp, Dinçmen’in sürenin ‘30 yıla kadar’ olduğunu istedikleri bilgisi verilince, mezbaha ve canlı hayvan pazarı yapımı oybirliği ile geçti. 

 

ELMALI ESKİ BELEDİYE BAŞKANINA DAVA:

 Elmalı Belediye Meclisinin 05.06.2014 tarih ve 47 nolu kararı ile onaylanan; Belediye Hazır Beton Tesisi ve Taş Ocağı Tesisinde üretilen malzemelerin satış ücret tarifesinin 5393 sayılı Belediye Kanunun 23. maddesi ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 17. maddesine göre Büyükşehir Belediye Meclisince görüşülmesi maddesinde de polemik yaşandı. Bazı üyeler, beton ve çakıl ücretlerinin özel sektöre göre yüksek olduğunu öne sürüp çeşitli eleştirilerde bulundu. Elmalı Belediye Başkanı AK Parti’li Avukat Ümit Öztekin “Fiyatlar yüksek değildir. Burası şirket değildir, belediye uhdesinde bir tesistir. Burası kapatılmış ve üzerinde haciz olan bir tesisti. 10 Nisan 2014’de kadar da kapalıydı. Biz göreve gelince 10 gün içinde burayı açtık çalışır hale getirdik, 32 kardeşimizde burada çalışarak buradan ekmek yiyor. Bu tesisi çalışan, iş üreten bir tesis haline getirdik. Geçen yıl 600 bin lira gibi kar eden bir tesis olmayıp borçtan, hacizden dolayı kapatılan bir tesistir. Çünkü bizden önceki dönemde görev yapan Milliyetçi Hareket Parti’li Elmalı Belediye Başkanımız (30 Mart 2014 seçimlerinde MHP adayı ve mevcut belediye başkanı olan Hüseyin Altıntaş) seçim döneminde bu tesisi kullanmıştır. Bir çok köye ve eve seçim yatırımı olarak ücretsiz çakıl ve beton dökülmüştür” dedi. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli’de, eski başkanın MHP’li olması üzerine söz alarak “Kim yapıyorsa yapsın partisi fark etmez sayın Elmalı Belediye Başkanı bu konuda suç duyurusunda bulunmalıdır” diyince Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin “Kendisi bu konuyla ilgili olarak ağır ceza mahkemesinde yargılanmaktadır. Dava geçen hafta açılmıştır” dedi.

 

KEMER’İN TARTIŞMALI PLANLARI:

Kemer Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Kuzdere ve Arslanbucak mahalleleri binlik ve 5 binlik planlara askı süresi içerisinde yapılan itirazlar da oybirliği ile kabul edildi. Mecliste kalan maddeler oybirliği ile kabul edildi. Meclisin ilk oturumunda Kemer Belediye Başkanı MHP’li Mustafa Gül; Kemer Belediyesi sınırları içerisinde, Kuzdere ve Arslanbucak mahalleleri 1/1000 ölçekli İlave+Revizyon Uygulama İmar Planına askı süresi içerisinde yapılan itirazlar doğrultusunda hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğine hukuksal sorun çıkabilir denilince bir itirafta bulunmştu. Gül, “Basından bugüne kadar sakladık ama bizim Kemer’in çöpleri, Kuzdere’de yerin bir kilometre altındaki içme sularının üstündedir. İçme sularımızın üstünde çöp vardır” demiş ve planın onaylanmasını istemişti. Başkan Türel ise 5 binlik planlara yönelik itirazların ilçe belediyesinde değil de büyükşehir de görüşülmesi gerektiğini belirterek hukuki sorun olduğunu ileri sürmüştü. AK Parti grubu maddenin incelenerek 5 gün sonraki ikinci meclis oturumunda görüşülmesini istemişti. Bu maddelerde kabul edildi. Bir sonraki belediye meclisi oturumu 12 Kasım 2014 Çarşamba saat 13.30’da yapılacak.


Haber okunma sayısı: 2043Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ