• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Toplu ulaşımda hayvanlı kavga!

toplu-ulasimda--hayvanli-kavga

Otobüs sürücüsü, yolcuya “Hayvanlar binemez” dedi, bakın ne oldu!
30 Ocak 2018 Salı 16:51

 Otobüs sürücüsü,  yolcuya “Hayvanlar binemez” dedi, bakın ne oldu!

Toplu ulaşımda

hayvanlı kavga!


Antalya'da arabanın çarptığı yavru bir sokak kedisini, kafese koyup hastaneye götürdü. Dönüşte bindiği halk otobüsünün şoförü “Hayvanlar binemez” diyince polis çağırdı, polis de sürücüyü haklı buldu!


HABER: Şükrü AĞIRMANAntalya Büyükşehir Belediyesi yönetimi; yaşanan tartışmalara ve hayvanseverlerin tepkisine son verecek modern bir uygulamaya imza atmıştı. UKOME Genel Kurulu’nda alınan bir karar sonrası, evcil hayvanların toplu ulaşım araçlarında, kapalı kafes içerisinde olması kaydıyla taşınmasının uygun olduğuna karar verilmişti. Bu karar öncesi hayvansever yolcular; deniz otobüsü-otobüs-minibüs-tramvay-Antray sürücüleri ile bir kısım vatandaş hayvan taşınması konusunda karşı karşıya geliyordu. 27 Temmuz 2015 tarihli 2015/07-409 sayılı UKOME kararı gereği; toplu taşıma araçlarında evcil hayvanların kapalı kafes içerisinde olması kaydıyla taşınmasının uygun olduğu kararı alındı. Buna rağmen sürekli sıkıntılar yaşanıyor.


Şikayetçi oldu

Son olarak hayvansever Dursun Ekinci isimli bir vatandaş, kedi ile halk otobüsüne alınmadı. Ekinci; 24 Ocak 2018 günü Antalya Kepez'de Antkoop Sitelerindeki evinden, araba çarpan yavru bir kediyi kafese koyarak 100.Yıl Bulvarı üzerindeki Hayvan Hastanesi isimli işletmeye tedaviye götürdü. Kedinin tedavisini yaptırdıktan sonra eve dönmek için Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden otobüse binmek istedi. Otobüs sürücüsü, kedi kafeste olmasına rağmen, hayvanla otobüse binemeyeceğini, yasak olduğunu söyledi, tartışma çıktı. Ekinci bunun üzerine polis çağırdı, polis ise sürücüye hak vererek yolcuların toplu ulaşım araçlarından hayvanlarla birlikte faydalanamayacağını söyledi.


Hayvanseverin çilesi

Dursun Ekinci yaşadıklarını şöyle anlattı: “Araştırdım öğrendim ki bu konuyla ilgili UKOME kararı var.  Şikayette de bulundum, Ulaşım Daire Başkanlığına bağlı ulaşım şikayet hattını aradım, şikayetçi oldum. Antalyakart’ımı validatöre okutmuştum. Otobüse binemedim, paramı da geri vermediler. Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası’na ait 53 tabelalı otobüse binmiştim. Validatöre okuttuğum kartımdan sürücüye ve plakaya ulaşılacak. Otobüs şoförü hakkında yasal işlem yapılmasını talep ediyorum. Antalya’da alınan karar sonrası evcil hayvanların da toplu taşıma araçlarında taşınabilmesinin önü açılmış. Ben yeni öğrendim. Ben sürekli sokakta yaşayan hayvanlar için çabalıyorum. Ücretini kendi cebimden karşılayarak tedavilerini yaptırıyorum. Bazen taksiyle bazen de otobüs ile hastaneye götürüyor, bakım ve tedavilerini gerçekleştiriyorum. Bu yavru kediye de araba çarpmıştı, daha 6 aylık yavru bir kedi. Benim de kedilerim var. Gözlerimin içine ‘ bana yardım et’ diye bakıyordu. Ben de onu hastaneye götürdüm. Kedinin beli ve kalçasında çatlak var. Evden çıkıp hastaneye giderken otobüse bindim sorun olmadı ancak dönüşte otobüs sürücüsü kedi ile otobüse binemeyeceğimi söyledi, ne dediysem dinletemedim. Otobüse hep kediyle bindiğimi söyledim, derdimi anlatamadım, mağdur oldum. Ne yapayım kediyi sokakta bırakıp otobüse binip öyle mi eve  dönseydim. Sürücüler bu konuda bilinçlendirilmeli. İyileşince kadar kendisine bakacağım, sonra doğaya bırakacağım. Kedimize bir de isim vereceğim.” Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Yasin Arslan'ın atacağı adım merak konusu.


Haber okunma sayısı: 1084Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ