• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

O taksi durağına nazar değdi

o-taksi-duragina-nazar-degdi

Başkanlık tartışmasının yaşandığı Yenigün Taksi Durağı’nın Başkanı Hasan Uysal: Durağı eski halinden kurtararak modern, çağdaş bir durak haline getirmiş olmam, oda başkanlığı ve UKOME’nin kurallarını harfi harfine uygulamış olmam bazı durak üyelerini rahatsız etmiştir
24 Temmuz 2018 Salı 18:49

 Yemekhane, masaj koltuklu şoför dinlenme odası, engelli otoparkı, mini hayvanat bahçesi olan durak karıştı

 

 

Efsane başkan konuştu

 O taksi durağına nazar değdi

 

Başkanlık tartışmasının yaşandığı Yenigün Taksi Durağı’nın Başkanı Hasan Uysal: Durağı eski halinden kurtararak modern, çağdaş bir durak haline getirmiş olmam, oda başkanlığı ve UKOME’nin kurallarını harfi harfine uygulamış olmam bazı durak üyelerini rahatsız etmiştir

 

 

Yemekhaneden masaj koltuklu şoför dinlenme odasına, engelli otoparkından mini hayvanat bahçesine kadar birçok hizmet alanı olan durağa nazar değdi. Mevcut başkanın bu hizmetlerine rağmen birkaç üye ile 2 Haziran 2018 günü habersizce yapılan Yenigün Taksi durağı başkanlığı seçimi sonrası taksi durağı karışmıştı. Durağa üye 20 taksici karşı karşıya gelmişti. Yenigün Taksi Durak Başkanı Hasan Uysal Avukatı Ersun Yıldız aracılığı ile yazılı bir açıklama yaptı. Ayrıca gazetemize de özel açıklamalarda bulundu. 22 Temmuz 2018 günü Antalya Muratpaşa ilçesi Yenigün Taksi Durağı önünde yapılan basın açıklaması ile basında yer alan iddialar için konuştu. Yapılan haberlerin kendisinin şeref ve haysiyetini ihlal edici nitelikte olduğuna değinen Uysal taksi durakları ile ilgili olarak “Kamuoyunu yanıltıcı bir takım iddialar ile basın açıklaması yapılmıştır. Bu iddialar mesnetsizdir. Gerçeği yansıtmamaktadır. İlk olarak, Yenigün Taksi Durağının yanında özel bir hastane açılmamış olup bu durak UKOME kararı ile Gebizli Akdeniz Sağlık Vakfı Yaşam Hastanesi yanına taşınmış ve yeni bir durak oluşturulmuştur. Yani durağın eski yerine yeni bir hastane açılıp rantı artmış değildir. Bu hastanede birkaç yıldır orada faaliyettedir” dedi.

 

Durağı güzelleştirmişti

Hasan Uysal sözlerinin devamında, hakkındaki iddialara şu yanıtları verdi: “Öne sürdükleri gibi durakta adıma kayıtlı taksi olmaması; durak başkanlığı yapmamı engelleyici bir durum değildir. Kaldı ki tarafım 2016 Haziran ayında durak üyeleri tarafından seçilmiş bir başkan olarak göreve başladım. Şu an aleyhime iftiralar atan kişilerinde imzası, bahse konu bu karar defterinde mevcuttur. Ayrıca durakta (ticari taksi) mal sahibi olan oğlum Mert Uysal’ın bende vekâleti de bulunmaktadır. Ayrıca iddiaların aksine durağa çeşitli sayıda taksinin usulsüzce alınması söz konusu değildir. Zaten bu kadar çok aracın durağa alınması da mümkün değildir. Buna fiziki şartlar da el vermemektedir. Usulsüz alındığı iddia edilen araç olamayıp sadece bulunduğumuz mahallenin talebini karşılayabilmek adına 2017 yılı Ekim ayında 07 T 4843 plaka sayılı ve 2018 Şubat ayında 07 T 2759 plaka sayılı olmak üzere 2 araç durağımıza üye yapılmıştır. Şu an durak üye sayısı 20’dir. Bu araçların üye yapılmasına dayanak yazılar UKOME’ dedir. Yani yasal olmayan hiçbir işlem yapılmamıştır.

 

Geçerliği olmayan yazı

Durak üyelerine ve durak başkanlığına imzasız ve kaşesiz, kim tarafından gönderildiği belli olmayan ‘Yenigün Taksi Durak Başkanlığı’ ibareli yazılar gönderilmekte, seçim yapılacağı belirtilmektedir. Böylece birkaç üye ile beraber hareket edilerek usulsüzce gündem maddeleri oluşturulmuştur. Bu türlü yazıların kanunen bir geçerliliği olmadığı da açıktır. Durak başkanlığı bünyesinde seçim yapılmak isteniyorsa ve çoğunluk bu yönde karar almış ise bunun bir prosedürü vardır. Üyelerin durak başkanlığına kendi isimleri ve ıslak imzaları olan dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Durak başkanlığı bu talebi kabul etmemiş olursa üyeler, seçim yapılması için Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası ve UKOME’ye başvuru da bulunma hakkına sahiptir. Ayrıca böyle bir üye çoğunluğu, seçim yapılması niyetinde olsaydı; durak başkanı olarak buna karşı çıkma imkânım ve menfaatim de bulunmamaktadır.

 

Sözde yeni başkan, aslında tamirci

İddia edildiği gibi hiçbir üyemiz branda altında çalışma zorunluluğuna tabi değildir. Hakkımda asılsız iftira atan kişiler sırf haber oluşturmak adına bu şekilde hareket etmektedir. Durağımız bütün üyelere her türlü hizmet için açık olup böyle bir kısıtlama yapılması söz konusu değildir. Resmi durak başkanı olduğu iddia edilen Mehmet Tek, durakta hiçbir zaman bulunmamaktadır. Bu şahıs sahibi olduğu plakayı, İbrahim Aktan denilen kişiye kiralamıştır. 27 Mart 2018’de satın aldığı taksinin kasasını aynı gün satmış ve plakasını da kiraya vermiştir. Yani bu kişi her an durakta olan, şoförlük yapan bir şahıs değildir. Mehmet Tek, Akdeniz Sanayi Sitesinde bir araç hasar onarım servisinin sahibidir. Yani oto tamirat işleri ile uğraşmaktadır. Mehmet Tek ve bazı durak üyelerimiz ile aramızda husumet olduğu doğrudur. Ancak bu konular şu an hukuka yansıdığı için tarafım dâhil olmak üzere hiç kimsenin yorum yapma, açıklamada bulunma imkânı yoktur. Bu açıdan bu tür olayların basına malzeme yapılarak karşı taraf açısından delil üretme yoluna gidilmesi kötü niyetin bir göstergesidir.

 

Odanın kayyum atama yetkisi var

Öte yandan sayın Mehmet Tek, resmi anlamda seçilen bir başkan değildir. Oda başkanımız Mehmet Ali Alkan’ın durağımıza kayyum ataması bizzat benim talebimle gerçekleşmiştir. Bağlı olduğumuz esnaf odamızın bu yetkisi, Antalya Büyükşehir Belediyesi Ticari Taksiler ve Taksi Durakları Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik 9/ö bendinde yer almaktadır. Oda başkanlığının; üye çoğunluğunun taksi durak başkanını seçememesi durumunda başkan atama yetkisi açıkça düzenlenmiştir. Birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın talepleri seçim yapılması yönündeyse, ne benim ne de başka birisinin yönetimde durmasının adaletli olmayacağını düşünüyorum.

 

Halen resmi olarak başkanım

Benimle husumet yaşadığı öne sürülen arkadaşlarla halen aynı durakta çalışıyoruz. 17 Temmuz 2018 tarihinde bu arkadaşlarla durakta otururken ve muhabbet halindeki resimlerimiz de buna delildir. Ayrıca 12 Haziran’da karakola ve savcılığa mesnetsiz iddialarla hakkımda şikâyette bulunan birkaç isimden biri olan ve kendini sözde başkan ilan eden Mehmet Tek’in sanayi sitesindeki ofisini ziyaret ettiğimde çekildiğimiz 19 Haziran tarihli fotoğraf da her şeyi ortaya koymaktadır. Her ne olursa olsun sorun yaşadığımız kişilerle aynı ortamı paylaşmak ve en azından birbirimize saygı göstermek bilincinde olduğumuzu bilmekteyiz. Tarafımın başkanlığı döneminde Yenigün Taksi Durağı’nı eski halinden kurtararak modern, çağdaş bir durak haline getirmiş olmam, oda başkanlığı ve UKOME’nin kurallarını harfi harfine uygulamış olmam bazı durak üyelerini rahatsız etmiştir. Şahsımla yaşanan husumet nedeniyle bazı konuların durak başkanlığı seçiminde koz olarak kullanılması izah edilemeyecek bir davranıştır. Şu an halen Yenigün Taksi Durağı’nın başkanlığını resmi olarak yürütüyorum. Ancak şu an için yönetici olarak talebim üzerine kayyum atanmıştır.

 

Durağa nazar değdi

Bu taksi durağında yemekhaneden masaj koltuklu şoför dinlenme odasına, engelli otoparkından mini hayvanat bahçesine kadar birçok hizmet alanı bulunuyor. Görüntüsü ve de hizmet anlayışı ile taksicilik sektörüne adeta yeni bir bakış açısı kazandıran durak, 2 dönüm arsa üzerine kurulu bulunuyor. Taksi durağında müşteri temsilcisi, durak hizmet alanı, sosyal tesis, şoför dinlenme alanı ve yorgunluk atması için masaj koltuğu, mini hayvanat bahçesi, oto yıkama, engelli otoparkı ve yemekhane gibi alanlar bulunuyor. Aşçı, teknik ekip dahil 40 personelle hizmet veren taksi durağı, modern 20 araç ile de Antalya cadde ve sokaklarında yolcu taşıyor. Tüm bu hizmetler Yenigün Taksi Durağı Başkanı Hasan Uysal sayesinde gerçekleştirildi. Uysal, personele sabah ve öğle olmak üzere ücretsiz yemek servisinin yapıldığını belirterek “Ben belediyeden emekliyim. Belediyecilik bilgim ve birikimimle kentimize böyle güzel bir durak yaptık” diyor. Sosyal sorumluluk projelerine de önem verdiklerini belirten Uysal “Şimdiye kadar 4 okula, 1 camiye ve mahalledeki aile hekimine sponsor olduk. Gücümüzün yettiği kadar hastalık ve tedavi giderleri gibi yardım taleplerine destek veriyoruz” dedi.

 

Foto:

17 temmuz tarihli toplu fotoğraf ayrıca 12 Haziran’daki suç duyurusundan bir hafta sonra ziyaret ettiği ve kendisini başkan ilan eden Mehmet Tek’e (sağdaki yeşil tişörtlü) yapılan ziyarete ilişkin fotoğraf

 

Fotoaltı:

Taksi durağını güzelleştirerek adını duyuran efsane başkan Hasan Uysal (ortadaki kişi), 12 Haziran’da karakola ve savcılığa mesnetsiz iddialarla hakkında şikâyette bulunulduğunu belirtti. Şikâyetçi birkaç isimden biri olan ve kendini sözde başkan ilan eden Mehmet Tek’in (sağdaki yeşil tişörtlü kişi) sanayi sitesindeki ofisini suç duyurusundan bir hafta sonra ziyaret ettiğinde çekildiği 19 Haziran tarihli fotoğrafın ise iddiaların asılsızlığını ortaya koyduğunu belirtti. Kendisiyle husumet yaşadığı öne sürülen arkadaşlarıyla halen aynı durakta çalıştığını belirterek 17 Temmuz’da bu arkadaşlarla durakta oturup muhabbet ederken çektiği fotoğrafları da tarafımıza gösterdi.


Haber okunma sayısı: 1669Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA