• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kuralsızlar burada, Emniyet nerede!

kuralsizlar-burada-emniyet-nerede

Antalya Muratpaşa’daki yollarda ‘Duraklamak ve park etmek yasak’ tabelasını neredeyse takan yok! Asayiş ve trafikten sorumlu polis memurları ise âdeta bu duruma seyirci kalıyor
25 Haziran 2020 Perşembe 15:35

Kuralsızlar burada, Emniyet nerede!

Antalya Muratpaşa’daki yollarda ‘Duraklamak ve park etmek yasak’ tabelasını neredeyse takan yok! Asayiş ve trafikten sorumlu polis memurları ise âdeta bu duruma seyirci kalıyor

HABER: Şükrü AĞIRMAN
Vatandaş mağdur oluyor
Son günlerde Antalya kent merkezinde yolda yan yana 3 sıra park ve otopark giriş-çıkışlarına park gibi hatalı-yasak park sayısında artış yaşanıyor. Hatalı ve yasak yere parklar sebebiyle araçlar yollardan geçemiyor, park halindeki araçlar çıkış yapamıyor. 112 arandığı takdirde polis ve yasak yere park etmiş araç sahipleri dakikalarca bekleniliyor. Yoldan geçemeyen veya park yerinden çıkamayan vatandaş dakikalarca mağdur oluyor. Sürücüler tartışıyor MOBESE ve EDS kameralarının göreceği açıda, her gün onlarca trafik ve asayiş polisinin geçtiği yolda yaşanan bu sorun ise gittikçe daha da büyüyor. Antalya Muratpaşa’da Recep Peker Caddesi üzerinde ve bu caddede yer alan Plaza 2000 AVM binası kuzey ve doğusundaki yolda her gün onlarca hatalı park sebebiyle sürücüler arasında tartışmalar, gerginlikler ve kavgalar yaşanıyor.

Genelgeyi yanlış yorumluyorlar
Tarihi Üçkapılar ile Doğu Garajı bölgesini birbirine bağlayan Recep Peker Caddesinde yaşanan bu sorun, ölümcül pandemi koronavirüs salgınından bu yana daha da arttı. Aralık 2019’daki İçişleri Bakanlığı genelgesiyle park yasağına uymayan araçlar trafik düzenini etkilemediği hallerde parka çekilmeyecek, bu araçlara ceza yazılacaktı. Ancak bu caddede ve Plaza 2000 AVM kuzey ve doğu çevresindeki yollarda trafik düzeni etkilenmesin diye hem durmak hem duraklamak yasak.

Kuralları hiçe sayıyorlar
Tüm bunlara rağmen bu araçlar çekici marifetiyle parka çekilmiyor. Araç sahipleri; karayolu üzerinde duraklamanın yasak olduğu yerlerde, yaya ve taşıtların geçiş yolu üzerinde, trafik işaret ve levhalarıyla park etmenin yasak olduğunun belirtildiği yerlerde, sağ şerit dışında herhangi bir şeritte, trafik kurallarına uygun ve nizami park etmiş araçların çıkışlarını engelleyecek şekilde park etmeye devam ediyor.

‘Buradan tır geçer’ dedi
‘Duraklamak ve park etmek yasak’ tabelasına ve emniyetin kameralarına rağmen araç sahipleri âdeta ceza yemeyi umursamıyor. Örneğin 19 Haziran 2020 Cuma günü saat 15.56’da çekilen bu kare, Plaza 2000 AVM binası kuzeyindeki yola park eden otomobilin, araç geçişi nasıl engellediğini gözler önüne serdi. Uyarılan 07 AHP 792 plakalı otomobil sürücüsü, aracını çekmek yerine “Buradan tır geçer” diyerek AVM içine girdi. Polis neden gecikiyor 20 Haziran günü saat 16.08’de çekilen bu karede de 07 MKN 06 plakalı aracın sürücüsünün aracını; trafik kurallarına uygun ve nizami park etmiş araçların çıkışlarını engelleyecek şekilde park ettiği görülüyor. Antalya’nın ‘centrum’ adı verilen şehir merkezindeki bu görüntüler; araç sahibi olan bölge sakinlerini, kurallara harfiyen uyanları ve bölgede ofisi-iş yeri bulunan kişileri yıldırdı.

Koronavirüsten bu yana artış
Vatandaş “Arabamla acil bir iş için çıkmam gerekiyordu. Polisi aradık ama geciktiler. Dakikalardır ne polis geliyor ne de aracın sahibi. Geçtiğimiz günlerde de benzer sorunlar yaşadık ve polisi aradık. Ancak her gün onlarca trafik ve asayiş polisinin geçtiği Recep Peker Caddesinde yasal park yerinden çıkış yapmak sorun olmaya başladı. Yollarda çift sıra veya üç sıra park ediyorlar, otopark çıkışlarına bile park ediyorlar. Bu yasak yere parkların sayısı koronavirüs salgını başladığı dönemden bu yana nedendir bilinmez ciddi şekilde artış gösterdi. Toplumda bir vurdumduymazlık var” diyerek duruma tepkisini dile getirdi.

Haber okunma sayısı: 464Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA