• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

‘Kimseden korkumuz yok’

kimseden-korkumuz-yok

F tipi cemaate yakın denilen Toros okullarına ait maddenin oylanması öncesi ihtiyaç için salondan çıkan Türel, muhalefet sanki bu maddeyi oylamaktan kaçmış gibi konuştuğu sırada salona girdi. “Allah’a şükürler olsun ki görevden kaçmadık, kimseden de korkumuz yok” dedi
09 Ekim 2014 Perşembe 10:55

 CHP ve MHP’ye rağmen okulun itirazları oy çokluğu ile reddedildi

 

‘Kimseden korkumuz yok’

 

F tipi cemaate yakın denilen Toros okullarına ait maddenin oylanması öncesi ihtiyaç için salondan çıkan Türel, muhalefet sanki bu maddeyi oylamaktan kaçmış gibi konuştuğu sırada salona girdi. “Allah’a şükürler olsun ki görevden kaçmadık, kimseden de korkumuz yok” dedi 

Şükrü AĞIRMAN

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekim 2014 Meclisi ilk oturumu ASAT binasında gerçekleştirildi. CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya, “Gezi Parkı eylemlerini anlatan Yeryüzü Aşkın Oluncaya Dek filmi TCK’daki bazı kanunlara göre sansürlendi. Filmin yeni haliyle yarışmaya katılacağını öğrendik” dedi ve eleştirilerde bulundu.  Tasfiye halinde olan, ülkemizin en eski mahalli idare birliği olan Lara Birlik için belediyenin geri adım atmasını istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Menderes Türel, tüm meclis üyelerine 51.Altın Portakal Film Festivali davetiyeleri gönderdiklerini belirtti. Özetle “Festivale evsahipliği yapmak onurdur. Sansür ya da otosansür kabul edilebilecek bir durum değildir. Sanatsal tartışmalar sanat çevrelerinde yapılmalıdır siyaset çevrelerinde değil. Festival başkanı olarak bu tartışmaların dışında kaldığımı belirtmek istiyorum. Ben festival komitesi üyesi değilim. Onlar da sansüre ve otosansüre karşı olduklarına dair bir açıklama yaptılar” dedi.

 

‘Başka kurum da başvurdu mu’ sorusu

Meclis oturumunda, Kepez ilçesi Gülveren Mahallesi 3734 Sokak itfaiye yanındaki belediye gençlik sosyal tesisinin, sosyal ve kültürel hizmetlerde kullanılması amacıyla Türkiye Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı olan TÜRGEV’e protokolle 1 yıllığına kiraya verilmesine ilişkin gündem maddesiyle ilgili olarak bilgilendirilme yapıldı. Belediye ve vakıf arasındaki sözleşme okundu. Buna göre, demirbaşlar da vakfa kullandırılıyor. Belediye ise 18 maddelik sözleşmeyi tek taraflı feshedebiliyor. Vakıf adına Avukat Osman Bozkurt ile yapılan sözleşme de ise 2 ek dosya bulunuyor. CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya “Tesisin bir kuruma kiralanması için meclisten yetki alımıyla, vakıfla protokol imzalanması arasında 10 günlük bir süre var. Size (Türel) bir talep geldi mi başka vakıflardan bu tesisi işletmek için. Neden TÜRGEV? Bunun açıklanmasını isterim. 9’uncu madde de eğitici kurslar yazılıyor. Bunun içeriği yazmıyor. Yetki devrinin uygun olmadığı yönünde grup kararımız var ve bu durum zaten yargıya yansıdı” dedi.

 

Referansa bak

Türel eleştiriler üzerine “Bu tahsisin ücretsiz yapılabileceğini siz de ifade ettiniz ama tahsis ücretsiz değil. Tahsis, belediyenin üzerindeki önemli bir yükü kaldıracak düzeyde. Tesisin ve diğer sosyal tesisin geçen yıl ki toplam gideri 2 milyon 298 bin lira. Geliri ise birinin 556 ve diğerinin 86 bin olmak üzere toplam 644 bin lira. Belediyenin üzerinden ekonomik bir yükün kaldırıldığı aşikardır. Bu yurtların kullanımına ilişkin başka bir talep gelmemiştir. Kalcak öğrencilerle ilgili yüzde 20’lik tahsis hakkı belediyenindir. Ama geçtiğimiz dönem öğrencilerin kimlerin referansıyla kaldığı malumdur. Sayın CHP milletvekili Gürkut Acar, CHP parti yöneticileri Sezgin Tanrıkulu, Adnan Keskin, Bülent Tezcan, Haluk Koç, milletvekili Erdal Aksünger, partinin Bursa Belediye Başkanı, dönemin belediye başkanı Mustafa Akaydın eşi Günseli Akaydın gibi referans olan bir çok isim var. Bu dönemde de referans olabilirler. Hangi kriterlere göre öğrenci alınıyor diyorsanız bu TÜRGEV’e aittir ama yüzde 20’lik kontenjan belediyemize aittir” dedi.   

 

İlim Yayma Cemiyeti’ne de yer verildi

Bunun üzerine TÜRGEV protokolüyle ilgili olarak CHP ile polemik yaşandı. CHP’li Başkaya “Sanki ihaleye fesat karıştırmış gibi referans olan isimler telaffuz ediliyor ama kapı önüne konan öğrenciler telaffuz edilmiyor” dedi. AK Parti’li Türel “CHP’li vekil arkadaşlarımızın referans olduğu öğrenciler yine bu yurtlarda kalmaktadır. Yurt bedelleri geçmiş dönemle birlikte aynı olarak devam ediyor” dedi. Büyükşehir Belediyesi Muratpaşa ilçesi Sinan Mahallesi 1260 Sokak’taki belediye yurdu olarak kullanılan gayrimenkulun TÜRGEV’de olduğu gibi 1 yıllığına İlim Yayma Cemiyeti’ne verilmesi de tartışma yarattı. Gayrimenkulun sosyal ve kültürel hizmetlerde kullanılması amacıyla yapılan protokol belediye ile İlim Yayma Cemiyeti adına Yusuf Tülün arasında imzalandı. Türel, “Bu gayrimenkulun gideri 629 bin, geliri ise 154 bin lira. Belediye ekonomik bir zarardan kurtarıldı” derken CHP’li Başkaya “Bu alanın verilmesiyle ilgili sözlü ya da yazılı bir duyuru ya da bilgilendirilme yapıldı mı? Bu konu da yargıya gidecek” diye konuştu. Türel “Gelen talepleri değerlendirdik” dedi.     

 

Cenazeleri THY taşıyacak

Tünektepe Teleferik İnşaatı işinde kullanılmak üzere; İller Bankası A.Ş.’den 2012 yılında 5 milyonluk kredi tahsis edilmişti. Aynı iş için İller Bankası A.Ş.’den 8 milyon lira daha kredi kullandırılması için başkana yetki verilmesi de karara bağlandı. Projenin 2015 turizm sezonu öncesi bitmesi bekleniyor. Maddi durumları şehirlerarası cenaze nakletmeye yeterli olmayan veya fakir olduğunu belgeleyen cenaze sahiplerinin cenazelerinin, Türk Hava Yolları ile Türkiye içindeki havalimanlarına tek yönlü olarak ücreti Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanarak nakillerinin gerçekleştirilmesi amacıyla, Türk Hava Yolları ile protokol imzalamaya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’e yetki verildi. Mecliste yönetim şeması da gündeme getirildi. Kırsal Hizmetler Dairesi ve Tarımsal Hizmetler Dairesi kurulduğu duyuruldu. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından meclise gönderilen, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde 2014 yılında derece yapmış Antalya Büyükşehir Belediyesi güreşçilerine ödül verilmesi konusu da meclise geldi. Sadece Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde değil, ulusal ve uluslar arası müsabakalarda dereceye girmiş sporcuların ve antrenörlerin de ödüllendirilmesi görüşüldü.

 

İstanbul’a demiryolu bağlantısı

Antalya ili İstanbul-Antalya (Eskişehir-Antalya) Demiryolu Projesi güzergâh değişikliğinin planlara işlenmesi amacıyla hazırlanan 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği de mecliste görüşüldü ve kabul edildi. Kemer Belediye Başkanı MHP’li Mustafa Gül; Kemer Belediyesi sınırları içerisinde, Kuzdere ve Arslanbucak mahalleleri 1/1000 ölçekli İlave+Revizyon Uygulama İmar Planına askı süresi içerisinde yapılan itirazlar doğrultusunda hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğine hukuksal sorun çıkabilir denilince bir itirafta bulundu. “Basından bugüne kadar sakladık ama bizim Kemer’in çöpleri, Kuzdere’de yerin bir kilometre altındaki içme sularının üstündedir. İçme sularımızın üstünde çöp vardır” dedi. Başkan Türel ise 5 binlik planlara yönelik itirazların ilçe belediyesinde değil de büyükşehir de görüşülmesi gerektiğini belirterek hukuki sorun olduğunu ileri sürdü. AK Parti grubu maddenin incelenerek 5 gün sonraki ikinci meclis oturumunda görüşülmesini istedi. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli ise komisyonun bile kabul ettiği bu kararda siyasi bir husumet gördüğünü söyleyerek “Hiçbir madde Kemer’in planları kadar uzun süre tartışılmadı” dedi. Yapılan oylamada madde, oy çokluğu ile imar ve şehircilik dairesine gönderildi.

 

Yine Toros okulları

Maddeler görüşülürken bir ara Menderes Türel, ihtiyaç için meclis başkanlığı koltuğundan ayrıldı. Yerine 1.Meclis Başkan Vekili Ahmet Büyükakça geldi. Büyükakça’nın önüne gelen ilk madde, bir cemaatle bağlantısı olduğu ileri sürülen bir okula ait alanın, özel eğitim tesisleri alanından ilköğretim alanına dönüştürülmesine dair askı süresi içinde yapılan itirazlar ile ilgili oldu. Toros Özel Eğitim Kurumları ile ilgili bu madde de tartışma yaşandı. Bu kurum; meclise sunulan belgelere göre avukatlar Feridun Çıtak, M.Seçkin Arkan, Baştuğ Çalışır, Ezgi Onat, Ammar Yılmaz’ın vekilliğini üstlendiği muhasip üye Arif Orhan ile birlikte Antalya Konyaaltı ilçesi Arapsuyu Mahallesi 6482 ada, 1 ve 2 parsellerin ilköğretim alanı olarak yeniden planlanmasına ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliğinin kabulüne dair meclis kararına itiraz etti. Bu planlamaya göre ilgili alan, özel eğitim kurumu alanından ilköğretim alanına dönüştürülüyordu.

 

İtirazlara ret

İtirazcılardan biri ise okul dışında okul adına avukat Ammar Yılmaz ve CHP’li meclis üyesi Mustafa Reşat Oktay oldu. İtirazda “Büyükşehir Belediye meclisinizin 16.06.2014 tarihli 322 karar numaralı, Antalya İli, Konyaaltı İlçesi, Arapsuyu Mah. 6482 ada, 1 ve 2 parsellerin yeniden planlanmasına ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliğinin kabulüne dair meclis kararında belirtilen 8 maddeden oluşan gerekçelerin hiçbirinin yerinde olmaması ve önceki meclis kararının usul ve yasaya ve Milli Eğitim Bakanlığından alman muvafakatnameye dayalı olarak yapılması gerçeği karşısında süresi içinde itiraz ediyoruz. Sayın meclisce itirazımızın kabulü ile 16.06.2014 tarih ve 322 sayılı meclis kararının iptaline karar verilmesini…” ifadeleri yer aldı. AK Parti grubu, grup görüşleri sorulurken komisyon raporu doğrultusunda itirazları reddetti. CHP ve MHP ise kabul etti. Madde görüşülürken AK Parti’ye muhalif MHP grubu meclis üyesi İrfan Yılmaz, başkan vekiline “Meclisimiz ilerde tazminat doğurabilecek kusurlu bir karar için adım atmak üzeredir. Bu kararda sayın Menderes Türel’in imzası olmayacak, sanırım kendisi molaya çıktı. Bu söz konusu alanda yapılan tadilat tamamıyla hukuksuzdur. Bu madde için oy verecek olan AK Parti’li üyeler ilerde olabilecek ceza ve tazminatlara hazırlıklı olmalıdır” dedi.

 

Korkumuz yok

Tam oylama sırasında Türel koltuğuna geri geldi ve “Allah’a şükürler olsun ki görevden kaçmadık, kimseden de korkumuz yok. Bunu söyleyenler mahcup oldular, mahcup olmaya da devam edecekler” diyerek koltuğuna oturdu. Yapılan oylamada okulun ve çeşitli isimlerin itirazları oyçokluğu ile reddedildi. Böylece okulun Pınarbaşı Mahallesi’ndeki alana yapmak istediği okul yeri iptal edildi. Okul yapımı imkansız hale geldi. Kamuoyunda ‘Fetullah Gülen Cemaati’ne yakın okul’ denilen alanla ilgili olarak itirazları reddedilen okul yönetiminin yargıya gitmesi bekleniyor. Ayrıca Doğa Koleji’ne ait Konyaaltı ilçesi Gürsu Mahallesi 20184 ada 3 parselin konut alanından özel eğitim alanına dönüşmesine dair talebi de mecliste oy çokluğu ile reddedildi. Öte yandan Toros Koleji’nin Muratpaşa ilçesi Alan Mahallesi tapulaması 8287 ada 1 ve 2 parsellerinin yani Narenciye’deki binasına ait aslen bir şahsa ait olan alanın, özel eğitim kurumu tesis alanından ilköğretim alanına dönüşmesine dair 5 binlik plan da oy çokluğu ile onaylandı. Bu durum ile ilgili de kurumun yargıya gitmesi bekleniyor.  

 

Yeni kart yolda

ANTKART ve HALKKART'tan sonra Antalya'ya Bütünşehir kapsamında yeni bir kart sistemi geliyor. Bugün (8 Ekim 2014); Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekim 2014 Meclisi'nde toplu ulaşımda kullanılan akıllı kart sistemi de görüşüldü. Saat 13'deki meclise 'teklif' olarak getirilen gündem maddesi, yasa gereği komisyona gönderildi. İlgili madde; Pazartesi saat 14’te yani bir sonraki meclis oturumunda görüşülecek. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı UKOME Şube Müdürlüğü tarafından gönderilen teklif yazısının altında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Genel Sekreter Birol Ekici ile Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkan Vekili Hülya Atalay'ın imzası bulunuyor. 1 Ekim 2014 tarihli yazının konusu ise '14 İlçede Akıllı Kart Teknolojisi ile Ücret Toplama Ve Araç Takip Otomasyon Sistemi Kurulması.'

 

10 yıl süre konuldu

Yazı içeriğinde "6360 Sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında, kent bütününde yürütülmekte olan toplu taşım sisteminde gerekli uyum ve koordinasyonun sağlanması amacıyla; Antalya Büyükşehir Belediye sınırları içindeki Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Döşemealtı, Aksu ilçeleri hariç, 14 ilçede akıllı kart teknolojisi ile ücret toplama ve araç takip otomasyon sistemini 10 yıl süreyle kurmak veya kurdurmak, işletmek veya işlettirmek amacıyla, Antalya Ulaşım A.Ş.’ye verilmesi konusunun Büyükşehir Belediye Meclisine havalesini arz ederim" ifadesi yer alıyor. Bu cümlelerden anlaşıldığına göre, başkan Türel'in Başdanışmanı Avukat Caner Şahinkara yönetimindeki belediye şirketi Antalya Ulaşım A.Ş., Halkkart'ın kullanıldığı merkez ilçeler hariç, diğer ilçeler dahil tüm Antalya için bir kart sistemi kuracak ya da kurduracak.

 

2 ayrı sistem mi olacak?

İki sistemin nasıl beraber çalışacağı merak konusu. Kemer’den Antalya’ya gelen burada farklı kart kullanacak. Antalya’dan Manavgat’a gittiğinde ise Kemer’de kullandığı kartı kullanacak. Kent merkezindeki vatandaş da aynı durumu yaşayacak. Hatırlanacağı üzere AK Parti'li Menderes Türel, 2004-2009 arasındaki ilk başkanlık döneminde Antalya'yı Antkart ile tanıştırmış, kendisinden sonra göreve gelen CHP'li Mustafa Akaydın ise bu kart sistemi yerine A-Kent firmasının işlettiği Halkkart'ı getirmişti. Bu kart sistemleri kent merkezi ve merkezdeki 5 ilçede geçerli olmuştu. Kemer gibi ilçelerde ise Halkkart firması ilçe belediyesi ile özel bir anlaşma yaparak kart sistemini orada hayata geçirmeye çalışmıştı. Halkkart sistemi Antalya'da belirtilen tarih aralığında bir türlü faaliyete geçememiş, faaliyet sonrasında ise bir çok aksaklık yaşanmıştı. Antkart ise belediyeye dava açarak milyonlarca lira tazminat kazanmıştı. Belediye, şu anda bu tazminatı ödemeye devam ediyor. Mahkemece 2 kez iptal edilen, ihalesi ve işletimi hakkında yolsuzluk iddiaları sonrası ağır ceza mahkemesinde davası devam eden Halkkart ise hala toplu taşıma araçlarında kullanılıyor.

 
Ulaşım yönetmelikleri görüşülecek

Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve revize edilen, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı - Ulaşım Koordinasyon Merkezi - Özel Toplu Taşıma Araçları - Özel Servis Araçları - Fayton Taşımacılığı - Ticari Taksiler ve Taksi Duraklan - Karayolu Üzeri Park Yerleri, Parkmetre, Parkomatlı Park Yerleri, Genel ve Bölge Otoparkları ile Karayolu Toplu Taşım Araçları Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik Taslakları da önümüzdeki mecliste karara bağlanacak. Ayrıca 6360 Sayılı Kanun kapsamında, ilçelerde ticari olarak faaliyette bulunan, taksi, toplu taşım araçları otobüs ve minibüsler ile C serisi sıralı plaka grubu servis araçlarına yönelik taşımacılığı geliştirmek, denetimlerini kolaylaştırmak, korsan taşımacılığın önüne geçmek, uygulama birliğini oluşturmak ve devamlılığının sağlanabilmesi ile ilçelerden gelen vatandaşın mağduriyet yaşamaması için; ruhsat harçları, durak aidatları, uygunluk belgeleri ve servis araçlarının güzergah izin belgelerinin düzenlenmesi ve bu araçların devir işlemleri ile il sınırları içerisinde tarifesiz yolcu taşım acılığı yapan araçların özel izin belgelerinde de 2014 yılı için yeni ücret tarife bedellerinin uygulanması konusu da mecliste gönderilecek. 80 adet teklif ise mecliste komisyonlara gönderildi. Meclisin Ekim ayı olağan toplantısı ikinci oturumu 13 Ekim 2014 Pazartesi saat 14’te yapılacak. 


Haber okunma sayısı: 1380Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ