• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Dolmuş istiyorlar!

dolmus-istiyorlar

2 minibüs birleşerek 1 otobüse dönen ulaşım esnafının bir kısmı; gelirleri azaldığı gerekçesiyle tahditli M plakaya dönülmesi ve ayrı bir gelir havuzu getirilmesi için harekete geçti
23 Ocak 2020 Perşembe 23:23


 

Dolmuş istiyorlar!

 

2 minibüs birleşerek 1 otobüse dönen ulaşım esnafının bir kısmı; gelirleri azaldığı gerekçesiyle tahditli M plakaya dönülmesi ve ayrı bir gelir havuzu getirilmesi için harekete geçti 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Davalar sürüyor

Antalya’da toplu taşıma esnafının minibüsçü kökenli üyelerinin bir kısmı; 3.20 liralık ulaşım ücretine rağmen ülkenin ekonomik politikaları, zamlar ve enflasyon sonucu gelirlerinin gittikçe düştüğünü belirtti. Otobüsten tahditli M plaka minibüse (dolmuş) dönmek için çalışma yapmaya başladı. Bununla ilgili açılan iptal davaları da sürüyor. Daha önceki uygulamalarda minibüs ve otobüsçüler birleşerek yeni bir esnaf odası kurmuştu.

 

Kısa süre önce birleşmişlerdi

Yolcu sayısının orantılı olması için 2 adet M plakalı minibüs kendi içinde birleşerek bir adet otobüse dönüştürülmüştü. Böylece Antalya’da minibüsler tarihe karışmış, Antalya Ulaşım A.Ş.’ye bağlı belediye araçları ile özel halk otobüsler için ortak gelir ve gider havuzu kurulmuştu. Minibüsten otobüse dönenler, Pamfilya şirketine bağlı otobüsler ile S.S. 21 No’lu Özel Halk Otobüsleri Kooperatifine bağlı otobüsler ise Antalya Otobüsçüler Esnaf Odasında toplanmıştı.

 

Havuz hesabı ayrılsın talebi

Kart sistemi, bu sistemdeki ücret toplama ve dağıtım şekilleri de değiştirilmişti. Minibüsten otobüse dönen toplu taşıma esnafının bir kısmı, kâr etmediklerini belirterek artık tekrar minibüse dönmek istiyor, tahditli M plaka haklarının baki olduğunu belirtiyor. M plaka minibüsle taşımacılık yapmayı talep ediyor. Esnaf ayrıca belediye araçlarıyla ortak olan gelir havuz hesabının ayrılmasını talep ediyor.

 

Antalyalı bunları unutmadı

Eski başkan Menderes Türel döneminde yapılan değişiklik sonrası çok az sayıdaki esnaf ise M plakada kalmakta ısrar etmiş, bu araçlar ise belirli hatlarda görevlendirilmişti. Belediyenin de kırsalda ve ilçelerde kurallı kimlikli olarak çalışan bazı siyah plakalı minibüsleri bulunuyor. Antalyalılar ise daha birkaç yıl öncesine kadar kent merkezinde toplu taşımada özel taşımacılık yapan M plaka dolmuşlar ve AB plakalı midibüslerde yaşanan klima açmama, yolcuyla tartışma, ayakta yolcu taşıma, kaba üslup, trafiği tehlikeye atan davranışlar, çok yavaş ya da çok hızlı araç kullanma, sefere çıkmama, farklı güzergâhtan gitme gibi sorunları unutmuş değil.

 

Peki ulaşımcı ne istiyor

Antalya’da minibüsçü kökenli toplu taşıma esnafı; tek bir özürden yüzde 40 ve üzeri oranında özrü olmayanlara, SGK kapsamında tam zamanlı çalışarak örgün öğretimin dışında yani açıktan okuyan öğrencileri hedefe koydu. Bu iki gruba toplu ulaşımda ücretsiz biniş ve indirim hakkı verilmemesi gerektiğini savunuyor. Bakanlık ve belediyelerin bununla ilgili düzenleme yapması gerektiğini öne sürüyor. Bu tip öğrenci ve engelli ulaşım kartı kullananlar için esnafa Antalya’da yolcu başı verilen 30 kuruşluk gelir desteğinin artması talep ediyor. Gelir desteğinin İstanbul Büyükşehir Belediyesinde olduğu gibi biniş sayısına göre 77 ila 92 kuruş şeklinde güncellenerek artmasını talep ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından 5 aydır ödenmediğini ileri sürdükleri gelir desteği ücretlerinin hesaplarına yatırılmasını istiyor.

 

M ve havuz talebinden geri adım

Minibüsçü kökenli ulaşımcılar; bunlar yapıldığı takdirde, esnafın biraz daha fazla gelir elde edebileceğini, böylece ayrı bir havuz hesabı kurulmasının gerekmeyebileceğini hatta M plakaya dönmek isteyen esnaf sayısının da azalacağını iddia ediyor. Bu taleplerinin kabul edilmesi durumunda, esnafın havuzdaki gelirinin artması sonucunda sürdürülebilir bir ulaşım sisteminin kurulacağını; böylece belediye araçları için ayrı, özel halk otobüsleri için ayrı bir gelir havuzu taleplerinin rafa kalkacağını belirtiyor.


Haber okunma sayısı: 717Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA