• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Antalya'da taksimetrelerde skandal iddialar

antalyada-taksimetrelerde-skandal-iddialar

Taksimetre ayarı ile mühürleme işleminde skandal iddialar gündemde
12 Kasım 2021 Cuma 13:48

 Taksimetre ayarı ile mühürleme işleminde skandal iddialar gündemde

 

Taksimetrede

skandal iddialar

 İddiaya göre Antalya’da taksimetre cihazları 200 metrelik parkurda değil masa başında kalibre edildi. Çoğu taksici esnafa; fiş ve fatura yerine esnaf odasının bayisi olduğu markanın üretici firmasına ait imzasız, kaşesiz makbuz verildi!

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

İddialar ayyuka çıktı

Hatırlanacağı üzere Antalya’da taksimetre ücretleri 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren zamlanmıştı. T plaka sahibi taksicilerden 475 lira ayar ücreti, artı 100 lira mühür parası olmak üzere 575 lira taksimetre ayar ücreti tahsil edildi. Ancak ayar ile mühürleme ücretlerinin yüksekliği esnafın belini büktü. Bu ücretlerin gerçekte ne kadar olduğu, ayar ücretinin ne şekilde belirlendiği, hangi kurum tarafından bu ücretin ne kadarının alındığı, karşılığında fiş ve fatura verilip verilmediği, neden kaşesiz imzasız makbuz verildiği, ücretin hangi özel işletme ve devlet kurumlarına aktarıldığı, taksimetre kalibrasyon ayarının neden masa başında yapıldığı, Şoförler ve Otomobilciler Odasının ayar ücretinin diğer firmalar ile neden aynı olduğu konusundaki çeşitli iddialar esnaf arasında dolaşmaya başladı.

 

Özçelik 150 liradan 575 lira yaptı

Mehmet Ali Alkan’ın başkanlığı dönemindeki Ekim 2018’de alınan zam sırasında T plakaya sahip taksiciler taksimetre ayarlama ücreti olarak 150 lira ödemişti. Bir yıl kadar sonrasında Niyazi Özçelik odaya başkan olmuş, Özçelik; Şubat 2020’deki taksimetre zammında ise taksimetre ayarlama ücreti olarak taksicilerden bu kez 397 lira talep etmiş ve esnaf bu duruma isyan etmişti. Sadece bir yıl sonra bu rakam 475 lira artı 100 olmak üzere 575 lira oldu. Böylelikle Özçelik’in başkanlığı döneminde taksimetre ücretleri 150 liradan 575 liraya çıktı. Kentte yaklaşık 4 bin kadar taksici, 1 Eylül 2021’deki zammın ardından Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası yakınlarındaki kapalı pazar yerine giderek, taksimetrelerini yeni tarifeye göre ayarlattı.

 

Masa başında kalibrasyon iddiası

Ancak iddia o ki lâyığı ile denetleme yapılmadı. Normal şartlarda taksilerin önce jant ve lastik ebatları ölçülerek 200 metrelik bir parkurda araç içerisinde taksimetre kalibrasyon ayarı yapılması gerekirken bu kalibrasyon işleminin masa başında, bilgisayar önünde yapıldığı iddia edildi. Haliyle jantı ve lastiği farklı ebatlardaki araçlarda, kilometre başına farklı farklı taksimetre ücretleri ortaya çıktığı öne sürüldü. Kalibrasyonun masa başında yapıldığı, taksimetre denetiminin gerektiği şekilde yapılmadığı için aynı marka model iki taksiden jantı ve lastiği küçük olanın; aynı güzergâh, aynı mesafe ve şartlarda diğer taksiye oranla yaklaşık yüzde 20 daha fazla taksimetre ücreti yazacağı öne sürüldü.

 

Kaan firması fiş-fatura vermiş

CİMER üzerinden yaptığımız başvuruyu  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğü  yanıtlarken, sorduğumuz sorular karşısında Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası hala suskunluğunu koruyor. Taksici esnafı; taksimetre ayarı ile mühürleme işlemi için başvurdukları Kaan Taksimetre firmasının fatura ve/veya perakende satış fişi verdiğini belirtiyor. Buna karşılık Tetaş marka taksimetre kullanan bazı taksicilere fiş ve fatura verilmediği bunun yerine üzerinde Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odasının da bayisi ve servisi olduğu Tetaş Taksimetre markasının sahibi olan ‘İnto Mühendislik’ yazılı kaşesiz, imzasız makbuz verildiği iddia edildi. Esnaf odası; üretici İnto firmasının Tetaş taksimetre markasının bayisi ve yetkili servisiyken kaşesiz, imzasız makbuzların da kim tarafından ve neden üretici firma adına kesildiği merak konusu. Diğer firmaların hem taksimetre ayarı için hem de mühürleme işlemi için ayrı ayrı fiş ve fatura verip vermediği ise halihazırda bilinmiyor.

 

O zaman esnaf odası niye var?

Şoför esnafının taksimetre ayarı ve mühürleme işlemi gibi işlemlerde daha ucuza kaliteli hizmet almasını sağlamak, esnafın menfaatlerini korumak, zamlardan etkilenmesini engellemek, bunun için önlem almak; esnaf odasının görevleri arasında yer alıyor. Hatta esnaf odası bünyesinde İnto Mühendislik firmasına ait Tetaş Taksimetre’nin bayiliği açılırken esnaf, uygun fiyata taksimetre ayarı yapılmasını bekledi. Zira esnaf odası; Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Satış ve Hizmet İşletmesi olarak hem 2012’den bu yana Sanayi Bakanlığı tarafından ‘yetkilendirilmiş tamir ve ayar servisi’ hem de Ocak 2020’den bu yana İnto Mühendislik firmasına ait Tetaş Taksimetre markasının ‘yetkili servisi ve bayisi’ konumunda bulunuyor.

 

Esnafın menfaatini mi koruyorlar?

Ancak Niyazi Özçelik’in yönetimindeki Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odasının taksimetre ayar ücretinin bu işi yapan diğer firmalar gibi 470 lira olduğu ortaya çıktı! Esnaf, “Biz dışarıda aynı ücrete taksimetre ayarı yaptıracaksak meslek odamız niye var. Meslek odamız niye ve hangi amaçla ‘taksimetre yetkilendirilmiş tamir ve ayar servisi’ ayrıca ‘Tetaş’ın yetkili servis ve bayisi’ oldu. Biz daha ucuza hizmet almayı beklerken odamız da diğer firmalarla  aynı ücreti alıyor. Anlaşılır gibi değil” dedi. Kentte taksimetre ayarı yapan firmaların adeta aralarında anlaşmışlar gibi birbiri ile aynı olacak şekilde 470-475 lira arasında ücret belirlemeleri hayatın olağan akışı ile bağdaşmıyor. Aynı zamanda Rekabet Kanununa aykırı olduğu izlenimi yaratan bu durum haksız rekabet oluşturuyor, serbest rekabet ortadan kalkıyor.

 

Bakanlık ücreti sadece 105 lira!

Bakanlık ise “575 liralık taksimetre ayar ve mühür ücreti miktarı; kim ve hangi kurum tarafından belirlenmiştir? Bu ücret diğer şehirlerde neden farklıdır?” sorumuza “2021 yılı taksimetre muayene damga ücreti 89,60 TL+KDV = 105,73 TL olarak 24.12.2020 tarihli ve 31344 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır. Tarife değişikliği ile ilgili ücret hizmet bedeli olarak Yetkili Tamir ve Ayar Servisleri tarafından belirlenmekte olup, marka ve firmalara göre farklılıklar göstermektedir. Taksimetre üreticilerinin bayisi ile yapmış bulunduğu sözleşme dahilinde Servise ne oranda ücret kalacağı belirlenmektedir. Örneğin KDV dahil Kaan Taksimetre şirketi 475 TL, Barış Elektronik-İbrahim Barış Yılmaz 470 TL, Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Satış ve Hizmet İşletmesine 470 TL ücret kalmaktadır” şeklinde ilginç bir yanıt verdi. Bakanlık tarife değişikliği sonrası ‘taksimetre ayarı’ ile ilgili olarak “Tarife değişikliği ile ilgili ücret hizmet bedeli olarak Yetkili Tamir ve Ayar Servisleri tarafından belirlenmekte olup, marka ve firmalara göre farklılıklar göstermektedir” dese de bu farkın yazılım farklılığı, firma büyüklüğü ve marka değeri farklılıklarına rağmen sadece 5 lira olması dikkat çekti.

 

Bu para nereye gitti

Bu ücretten herhangi bir pay almadığını anlatan bakanlık, “Taksimetre muayene damga ücreti ve diğer servis ücretlerini (Tarife yükleme, tamir vb.) hizmet bedeli olarak Yetkili Muayene Servisleri ile Tamir ve Ayar Servisleri kendi adlarına tahsil etmektedirler” dedi. Hem bakanlığın ‘yetkilendirilmiş tamir ve ayar servisi’ hem de Ocak 2020’den bu yana İnto Mühendislik firmasına ait Tetaş Taksimetre markasının ‘yetkili servisi ve bayisi’ konumunda bulunan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Niyazi Özçelik de “Kasamıza taksimetre ayar ücretinden bir lira dahi girmedi” iddiasında. Hal böyle olunca paranın akıbeti merak konusu oldu.

 

Oda ve firmalar kaç araca ayar yaptı!

Kent merkezinde toplamda 3 bin 734 taksinin taksimetre ayar ve mühürleme işlemleri yaptırdığı öne sürülüyor. Bakanlığın Antalya İl Müdürlüğünün verdiği yanıtlara göre Kaan Taksimetre firması 770, Barış Elektronik-İbrahim Barış Yılmaz firmasının ise 720 adet araçta taksimetre ayar işlemi yaptığı öğrenildi. Kalan 2 bin 244 taksinin taksimetre ayar işlemi ile 3 bin 734 taksinin mühürleme işlemlerini hangi firma ya da firmaların yaptığı merak ediliyor. Zira bu husus Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğü’nün verdiği yanıtta yer almadı.

 

Bakanlık bile bilmiyorsa kim biliyor!

Verilen yanıtta eksiklikler bulunması üzerine telefonla aranan il müdürlüğü yetkilileri bu kez de yazılı olarak “ ‘Antalya'da kaç plaka sahibinden ne kadar taksimetre ücreti tahsil edilmiştir’ sorunuza ait bilgiler kurumumuz veri tabanı/kayıtlarında bulunmamaktadır. Daha önce bildirilen veriler o tarihe ait firmalardan şifahen alınmış bilgiler olup şu an için güncel veriler değildir. Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Satış ve Hizmet İşletmesine ait verilere ulaşılamamıştır. İlgili odadan talep edebilirsiniz” yanıtını verdi. Verilen yanıtlar gösterdi ki bakanlık yetkilileri dahi Antalya’da toplam kaç aracın taksimetre ayarı yaptırdığını, hangi firmanın hangi tarihte ne kadar araca ayar yaptığını, her bir firmanın ne kadar ücret tahsil ettiğini, taksimetre ayar işlemi ve mühürleme işlemlerinin aranan standartlarda yapılıp yapılmadığını, ücretler karşılığı fiş-fatura verilip verilmediğini, neden firmaların hemen hepsinde aynı ayar ücretinin yer aldığını halihazırda tam olarak bilmiyor.

 

Bayi isimleri neden açıklanmıyor

Ayrıca ilgili müdürlük “Taksimetre ayar işlemini meslek odası mı yapmıştır yoksa firmanın (Tetaş) Antalya’daki bir başka bayisi mi yapmıştır?” sorusuna bakanlıkça yetkilendirilmiş Antalya merkezde 5, Manavgat ve Alanya’da 2’şer adet olmak üzere; 9 tamir ve ayar servisi olduğunu açıklayarak “Türkiye genelinde Bakanlığımızca yetkilendirilmiş ilgili firmalara ait bilgiler, msurapor.sanayi.gov.tr web adresinde mevcuttur” yanıtını vermeyi tercih etti.

 

Esnaf odası hem yetkili servis hem de bayi

Taksimetre ayarı ile ilgili sorulara “İnto Mühendislik Hüseyin İNCEKARA & Cüneyt TOKER firması Tetaş markalı taksimetrenin üretici firması olup, Antalya Şoförler Odası ile birlikte işlem yaptığı bilgisi alınmıştır… Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Satış ve Hizmet İşletmesi firması 20.03.2012 tarih ve 28239 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ölçü ve Ölçü Aletlerinin Tamir ve Ayarını Yapacak Kişilere Verilecek Yetki Belgesi Hakkında Yönetmelik hükümlerince Bakanlığımızca yetkilendirilmiş Tamir ve Ayar servisidir. Ayrıca söz konusu firma 10.01.2020 tarihi itibari ile Tetaş markasının yetkili servisi ve bayisidir… Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Satış ve Hizmet İşletmesi firması ile birlikte yetkili olduğu için başka firmalar da işlem yapmıştır” yanıtını verdi.Haber okunma sayısı: 92Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA