• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

4 durak 4 dava!

4-durak-4-dava

Taksicilerden sert tepki:Ekmeğimizle oynanıyor!
04 Kasım 2021 Perşembe 11:04

 Taksicilerden sert tepki:

Ekmeğimizle oynanıyor!

 

4 durak 4 dava!

 Şoförler Odası Başkanı Özçelik; Antalya’da yıllardır düşük rantlıyken rantı bir anda yükselen 4 durağın sınırlarının yeniden belirlenmesini istedi. 4 ayrı duraktaki taksiciler 4 ayrı iptal ve yürütmeyi durdurma davası açtı

 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

4 dava açıldı

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı ve Başkan Adayı Niyazi Özçelik’in talebi; ilgili ilçe belediyesinin uygun görüşü doğrultusunda 4 taksi durağının alanları UKOME Genel Kurulunda değiştirildi. 4taksi durağının sınırlarının yılbaşında değiştiği gerçeği Ağustos ayında fark edildi. Duruma tepki gösteren taksici esnafı, adliyenin yolunu tutarak dava açtı.

 

4 durak

Varsak Köprüsü Taksi Durağının 2021/942 dosya numarasıyla Antalya 5. İdare Mahkemesinde, Hürriyet Taksi Durağının 2021/943 dosya numarasıyla Antalya 5. İdare Mahkemesinde, Uncalı Taksi Durağının 2021/920 dosya numarasıyla Antalya 1. İdare Mahkemesinde, Sur Taksi (Cezaevi Taksi) Durağının ise 2021/970 dosya numarasıyla Antalya 4. İdare Mahkemesinde işlemle ilgili yürütmenin iptali ve yürütmenin durdurulması talepli dava açtığı öğrenildi.

 

‘Bize sorulmadı’ iddiası

Durak esnaflarının bir kısmı, son başkanlık seçiminde oy vermedikleri için cezalandırılmak istendiklerini iddia ediyor. Hürriyet Taksi Durağı çalışanları, yıllardır bu durakta çile çekerek çalıştıklarını ifade ederek, “Burada yerleşimin az olduğu dönemlerde biz vardık. Gün oldu siftah yapamadan evlerimize gittik. Bugün bölgenin rantı artınca Şafak Mahallesi bize sorulmadan, bilgimiz dışında elimizden alınmak isteniyor” dedi.

 

Neden yapılmadı

Görüşleri ve onayları alınmadan bir karar alınmasına kızgın olan taksiciler; alınan kararın gerekçesinde yer alan, ‘Taksi durağının artan yapılaşma ve nüfus yoğunluğu nedeniyle çalışma alanının geniş olması ve vatandaşa hizmet vermekte yetersiz kalınmasından dolayı’ ifadesine de tepki gösterdi. “Duraklarımızın kapsadığı alan değiştirilmeden, mevcut duraklarda araç sayısı arttırılabilirdi” dedi. Bu duraklardan en çok da müşteri alma durak sınırları içerisinde binlerce konutun yer aldığı Sur Yapı inşa edilen Sur Taksi Durağı çalışanları mağdur görünüyor.

 

Ekmeğimize göz dikildi

Taksiciler; bir duyum sonrası kendilerine ait durak alanı ile ilgili başvuru yaptıklarını ve UKOME tarafından alınan mevcut kararın; bu başvurunun ardından ortaya çıktığını aktardı. Yılbaşında alınan karardan Ağustos ayında bilgi sahibi olduklarını öne süren taksiciler; 8 aylık sürede kendilerinin hiçbir şekilde bilgilendirilmediğini iddia etti. Bir kısım taksici esnafı, âdeta yok sayıldıklarını vurguladı. Taksiciler, bulundukları rantı düşük bölgelerde yıllardır tabiri caizse çile çektiklerini, ancak rant biraz artınca yapılmak istenen davranışın ekmeklerine göz dikmek olduğunu ileri sürdü.

 

Cefasını biz çektik, sefasını kim sürecek

İsminin verilmesini istemeyen bir taksici arkadaşları adına açıklama yaparak “Bizler buna izin vermeyeceğiz. Davalar açtık. Madem alan büyük, yapılaşma artışı ve nüfus yoğunluğu artışı var; bizim duraklarımızdaki taksi sayısı artırılabilirdi. Ancak sınırlarımız değiştirilerek yeni duraklar yaratılmak isteniyor ve biz o rantı yüksek yerden, o durakların sınırlarından müşteri alamayacağız. Rant düşükken, evimize ekmek bile götüremediğimiz günler oldu. O kötü günlerde yıllar süresince cefasını biz çektik, şimdi sefasını başkalarının çekmesi vicdanen de doğru değildir” dedi.


Haber okunma sayısı: 60Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA