• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

3 görevden alma, 1 ihraç

3-gorevden-alma-1-ihrac

Akdeniz Manşet gazetesinin gündeme getirdiği “3 İsmail 1 Belediye” haberinin ardından İsmaillerden biri meslekten ihraç edildi. Diğer ikisi görevden alınarak ilçelerde ulaşımla ilgili olmayan asli mesleklerinde görevlendirildi. Ulaşım Daire Başkanı da koltuğundan oldu
12 Ekim 2019 Cumartesi 18:33

 ‘3 İsmail 1 Belediye’ başlıklı haber sonrası yeni gelişme

 

3 görevden alma, 1 ihraç

 

Akdeniz Manşet gazetesinin gündeme getirdiği “3 İsmail 1 Belediye” haberinin ardından İsmaillerden biri meslekten ihraç edildi. Diğer ikisi görevden alınarak ilçelerde ulaşımla ilgili olmayan asli mesleklerinde görevlendirildi. Ulaşım Daire Başkanı da koltuğundan oldu 

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Haber sonrası yeni gelişmeler yaşandı

Akdeniz Manşet gazetesi ve gazete internet sitesinde 17 ve 18 Eylül 20129 günü yayımlanan https://www.akdenizmanset.com.tr/3-ismail-1-belediye/163068/  linkindeki “3 İsmail 1 belediye!” haberi sonrası belediyede yeni gelişmeler yaşandı. Haberde “Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığında çalışan 3 İsmail’in yaptıkları belediyenin başına dert oldu. 2 çalışan hakkında Teftiş Kurulu inceleme yaptı, dosyaları Sayıştay’a gitti. Bir diğeri ise şu an ağır cezada yargılanıyor” ifadeleri yer almıştı.

 

Daire başkanı değişti

Haberde Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığının 3 çalışanı olan İsmail Fidan, İsmail Konuk ve İsmail Kurt’la ilgili çeşitli iddialar ve ithamlara yer verilmişti. 3 İsmail’den biri tazminatsız görevden ihraç edildi diğer ikisi ise farklı görevlerle ilçelerde görevlendirildi. Haber sonrası 4 Ekim günü Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Hülya Atalay da görevden alındı. Yerine, sürgündeyken geçtiğimiz aylarda Toplu Ulaşım Şube Müdürlüğünü vekaleten yürüten Mustafa Nurettin Tonguç, yine vekaleten atandı.

 

Tonguç başkanlık görevine geri döndü

Daha önce de daire başkanı olan, bu kadroyu “mühendis” statüsünde elinde bulunduran Mustafa Nurettin Tonguç, eski görevine geri döndü ancak şu anda hem daire başkanlığı hem de Toplu Ulaşım Şube Müdürlüğü görevlerini “vekaleten” beraber yürütüyor. Vekaleten yürüttüğü daire başkanlığı görevinden alınan Hülya Atalay’ın ise yetki ve statüsü daire başkanlığından uzman kadrosuna indirgendi. Atalay “uzman” kadrosuna atanarak Özel Kalem Müdürlüğü emrine verildi.

 

İsmail Fidan’ın yeri değiştirildi

İsmail Konuk’un kayınbiraderi de olan belediye toplu ulaşım biriminde Toplu Ulaşım Şube Müdürü olan İsmail Fidan; 2018 ortasından itibaren çalışmayan, arızalı ya da o gün izinli toplu taşıma araçlarına çalışıyormuş gibi yüz binlerce lira fazla ödeme yapıldığı iddiasıyla Teftiş Kurulunda soruşturma geçirmişti. 657 sayılı yasaya tabi memur olan Fidan’ın görev yeri apar topar değiştirilerek, muhtarlar birimine verilmişti. Fidan; Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığına bağlı Muhtarlık İşleri Şube Müdürlüğü görevini vekâleten yürütüyordu. Asli görevinin “harita teknikeri” olduğu öğrenilen Fidan’ın yeri önceki gün yine değiştirildi. Fidan bu kez harita teknikeri olarak muhtarlık biriminden Demre’ye gönderildi. Fidan; Atalay’ın ulaşımdan 4 Ekim günü gönderilmesinden sonra 8 Ekim günü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek imzasıyla İlçe Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı Demre İlçe Hizmet Birimi Şube Müdürlüğü emrine atandı. Fidan’ın personel ihtiyacı nedeniyle burada asli kadrosu olan “tekniker” olarak görevlendirildiği öğrenildi.

 

İsmail Konuk ihraç edildi

Fazla ödeme yapıldığına ilişkin dosyada Fidan’ın eniştesi ve akrabası olan kayıp eşyalara bakan, araçların denetiminden sorumlu dönemin Ulaşım Başkontrolörü İsmail Konuk da sorumlu tutulmuş, Fidan ile beraber ifade vermişti. Kısa süre sonra Konuk ve Fidan, toplu taşıma araçlarında unutulan telefon, cüzdan, altın gibi bazı kayıp eşyalarla yüksek miktarda paranın son birkaç yıldır zimmetine geçirilmesi iddiasıyla ilgili ikinci bir soruşturma daha geçirdi. Konuk, eşyaları değil ama otobüslerde unutulan paraları aldığını kabul etti. Ancak ifadesinde, dönemin daire yöneticilerinin verdiği talimatla bu parayı iş yerinin çay, kahve, şeker ve benzeri harcamalarında kullandığını ileri sürdü. Bu tip harcamaları ise belediye karşılıyor. Seçimden önce açığa alınan Konuk aynı birimde personel olarak görevine devam ederken Belediye Teftiş Kurulu raporu sonrası önceki gün meslekten ihraç edilerek belediyedeki işine tazminatsız son verildi.

 

İsmail Kurt, İbradı’ya gönderildi

Bir diğer isim olan İsmail Kurt ise düz bir işçiyken 2014’te dönemin Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Hülya Atalay’ın talimatıyla ulaşım dairesindeki müdürlerin başına “Büyükşehir Ulaşım Koordinatörü” olarak getirilmişti. Kurt şu anda taksicilerle ilgili davada rüşvet almak ve vermek suçlamasıyla yargılanıyor. Esnaf odasına Temmuz 2019’da yapılan polis operasyonu sonrası Kurt bu görevden alınarak İbradı ilçesinde itfaiye birimi emrine verilmişti. Kurt bu göreve gitmek yerine yıllık izin almıştı. Edinilen bilgiye göre Kurt da görevlendirmeler sonrası bu görevine başladı.

 

Her şeyi iki isim ifşa etmişti

Her şey edinilen bilgiye göre iki ismin ihbarıyla başladı. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığında o dönem şef statüsündeki Hüseyin Durukan ve Burhan Alp Karabaş fazla ödeme yapılması ve kayıp paralar iddiası ile ilgili tespitler yaptı. Bu iki ismin ihbarı sonrası dönemin belediye başkanı Menderes Türel’in talimatıyla İsmail Fidan ve İsmail Konuk hakkında, haksız kazanç ile kayıp eşyalar ve paralar ile ilgili olmak üzere iki ayrı soruşturma açıldı. O dönem her iki dosya Sayıştay’a kadar gitti.

 

Yeni soruşturmalar kapıda iddiası

İlk haberde İsmail Fidan, “Ben orada araçlara GPS sisteminden kontrol mekanizmasını 2016’da kurdum. Ancak 1 Nisan 2018’den itibaren esnafa kilometre başına ödeme yapılma uygulamasına geçildi. Ben ise 10 Ekim-15 Kasım 2018 tarihleri arasında çalıştım o birimde. Sadece 45 gün görev yaptım orada. Ancak ben gelinceye değin fazla ödeme yapıldığı söyleniyor. Teftiş Kurulunun raporunda da var. Bana şu anda iftira atılıyor. Savcılık beni çağırırsa istedikleri zaman belgelerle ispatlayabilirim. Ağzımı açtırmasınlar. Ben onların yani benim hakkımda iddialarda bulunanların çarkına çomak soktum. O nedenle bunları yaşıyorum. Teftiş Kuruluna ifade de verdim. Sayıştay henüz çağırmadı. Ben bu fazla yapılan kilometrelerle ilgili destek ödemelerinde fazla ödeme yapıldığını tespit edince görev yerim değiştirildi. Muhtarlık birimine gönderildim... Çomak soktuğum her yerden vurdular. Ben masumum” demişti. Çalışmayan, arızalı ya da o gün izinli toplu taşıma araçlarına çalışıyormuş gibi yüz binlerce lira fazla ödeme yapıldığı iddiasıyla ilgili soruşturmaların sürdüğü bununla ilgili olarak daire başkanlığı yöneticilerinin ve bazı isimlerin sorumlu tutulduğu, bu konu ile kayıp eşya ve paralarla ilgili konunun adliyeye de yansıyacağı iddia edildi.  


Haber okunma sayısı: 765Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA