• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Ulaşım üç buçuk!

-ulasim-uc-bucuk

Antalya toplu ulaşım ücretlerine zam yolda. Zam kararı Temmuz ayı içerisinde açıklanabilir. Esnaf 2.60 liralık tam ücretin 3 buçuk lira olmasını istiyor
27 Haziran 2019 Perşembe 14:08

 Ulaşım üç buçuk!

 

Antalya toplu ulaşım ücretlerine zam yolda. Zam kararı Temmuz ayı içerisinde açıklanabilir. Esnaf 2.60 liralık tam ücretin 3 buçuk lira olmasını istiyor

 

HABER: Şükrü AĞIRMANZam kapıda

Akdeniz Manşet gazetesinin 28 Mayıs’ta “Ulaşımda zam sinyali” haberiyle gündeme taşıdığı Antalya toplu taşıma sektörü esnafı; tam biniş ücretinin 3 buçuk lira olmasını istiyor. Haberde “İstanbul seçimleri sonrası zam talebiyle ilgili kararın açıklanacağı öğrenildi” ifadeleri yer almıştı. Konuyla ilgili olarak belediye ve taraflar geçtiğimiz gün AESOB’da masaya oturdu. Görüşmeler devam ediyor. Zammın Temmuz ayı içerisinde duyurulması bekleniyor. Kulislerden sızan bilgilere göre esnaf 2.60 liralık ulaşım ücretinin yaklaşık yüzde 30 zam ile 3 buçuk lira olmasını istiyor. Belediyenin ise 3 liranın üstüne çıkmayacağı varsayılıyor.  

 

Esnaf zam istiyor

Şu anda tam ücret 2.60 lira, öğretmen/emekli 2 lira, öğrenci biniş ücreti 1.60 lira. Antalya Büyükşehir Belediyesi ulaşım ağı Ocak 2016’dan bu yana belediye şirketi Antalya Ulaşım A.Ş. tarafından işletiliyor. Ulaşımda havuzda toplanan paranın yüzde 5.9’u kesildikten sonra kalan miktar; km başı ücretle, her esnafa aylık 7 bin 800 km hesabı üzerinden ödeniyor. Sistemde esnafa ait 485 adet AU plakalı otobüs ile belediyeye ait 170 resmi plakalı otobüs bulunuyor. Ancak girdilerdeki artış başta olmak üzere esnafa araç başı 32 bin lira ödemeyle başlayan sistem önce aylık 35’e sonra 38 bine çıktı. Şimdi ise esnaf daha yüksek bir rakam talep ediyor.

 

KUTU… KUTU…

Belediye de zararda

Esnafa belediye şirketince aylık ödenen bedelle belediyenin ulaşımdan elde ettiği toplam gelir arasındaki farkı belediye karşılıyor. Çünkü belediye ulaşımdan düşük gelir elde ediyor ve otobüsçülere ödeme yaparken geliri yetmediği için kasasından ödeme yapmak zorunda kalıyor. Belediye bu farkı da bakanlıktan geri alıyor. Ancak şu durumda hem esnafın aracı hem de resmi plakalı belediye araçları zarar ediyor. 2018 yılında ulaşım bedellerine zam yapılmış ancak bu durum esnafa yansımamıştı. Toplu ulaşım bedellerine Nisan 2017’den bu yana zam yapılmamış olmasını gerekçe gösteren esnaf, özel bir raporla geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesine zam talebinde bulunmuştu.


Haber okunma sayısı: 1031Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA